Robotické vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Perseverance (Vytrvalosť) sa pripravuje na zozbieranie prvých vzoriek skál z povrchu planéty Mars. Informovala o tom v noci na štvrtok tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie NASA.

Tento úkon, ktorý experti z NASA označili za míľnik vo výskume Marsu, sa má začať v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. „Sme na prahu novej éry planetárnej vedy a objavov,“ povedal spolupracovník NASA pre vedu Thomas Zurbuchen.

Proces zbierania materiálu potrvá približne 11 dní a bude zahŕňať použitie rozličných vedeckých nástrojov, ktoré sa nachádzajú na palube robotického vozidla (roveru) Perseverance. Rover vzorky hornín roztriedi a hermeticky zapečatí. Kedy a ako bude táto sonda vyslaná späť na Zem, vedci zatiaľ nezverejnili.

Následné misie NASA, ktoré sa v súčasnosti pripravujú v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), budú zamerané na vyslanie kozmickej lode na Mars, vyzdvihnutie zapečatených vzoriek hornín a ich dopravenie na Zem. Perseverance pristál na Marse koncom februára, pričom išlo o riskantný manéver.

Vývoj a zostrojenie tohto robotického vozidla stálo približne 2,5 miliardy dolárov a trvalo osem rokov. Poslaním roveru na Marse je pátrať po stopách mikroorganizmov a skúmať geológiu a podnebie tejto „červenej planéty“.

Vedci z NASA dopravili na Mars spolu s roverom i miniatúrny experimentálny vrtuľník Ingenuity (Vynaliezavosť), ktorý v polovici apríla uskutočnil svoj prvý let – išlo o vôbec prvý uskutočnený let na inej planéte. Vrtuľník odvtedy vykonal už deväť vzlietnutí. Táto misia je súčasťou programu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac s cieľom pripraviť sa na možný prieskum Marsu ľudskými posádkami.

Ďalšie články:

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP