Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V poslednej dobe na seba všetku pozornosť strhli najnovšie marťanské prírastky v podobe čínskeho roveru, amerického roveru a helikoptéry a v neposlednom rade i sondy patriacej Spojeným arabským emirátom.

Netreba však zabúdať, že povrch červenej planéty brázdi stále aj rover Curiosity, ktorý sa podľa najnovších informácií nachádza priamo nad záhadným zdrojom metánu. Na tému upozornil portál LiveScience.

Odkiaľ sa vzal metán na Marse?

Od pristátia Curiosity na Marse ubehlo už takmer 9 rokov. Za ten čas rover stihol na svojich prístrojoch zaznamenať až 6 hrotových signálov potvrdzujúcich prítomnosť metánu na červenej planéte. Keby šlo o iný plyn, možno by ani žiadny rozruch okolo detekcie plynu nevznikol.

„Problém“ s metánom je však ten, že podľa vedcov môže byť znakom existencie živých organizmov, keďže práve tie metán produkujú. Samozrejme je tiež možné, že metán je produktom geologického procesu, takže túto „metánovú záhadu“  sa vedci snažia rozlúsknuť.

NASA/JPL-Caltech

Zdá sa však, že po dlhých rokoch snaženia sa vedcom konečne podarilo objaviť miesto, kde sa zdroj metánu nachádza, čo, ako uvádzajú odborníci vo svojej novej štúdii publikovanej na predtlačovom serveri Research Square, môže mať veľké dôsledky pre geológiu a astrobiológiu.

V štúdii sa tiež autori zmieňujú, že i keď by bol metán výsledkom nebiologického procesu, hovorilo by to minimálne o súčasnej alebo minulej geologickej aktivite, ako je napr. serpentinizácia, ktorá naznačuje prítomnosť tekutej vody. Tá, ako iste vieš, je pre život ako ho poznáme nevyhnutná.

NEPREHLIADNI
Číňania už jazdia roverom po Marse. Vypočuj si zvuk a pozri video z jazdy na planéte

Predtým ako vedci budú môcť odhaliť príčinu vzniku metánu, museli lokalizovať jeho zdroj, čo, ako sa zdá, sa konečne podarilo. Prítomnosť metánu rover Curiosity zaznamenal pomocou prístroja Tunable Laser Spectrometer (TLS).

Ten v kráteri Gale dokázal v priemere namerať len polovicu častice metánu na miliardu ostatných častíc, čo zodpovedá štipke soli v olympijskom bazéne, uvádza Jet Propulsion Laboratory NASA na svojom webe. K objaveniu zdroja pomohlo ale spomínaných 6 hrotových signálov, v ktorých sa nachádzalo až 10 častíc metánu na miliardu častíc.

Konečne poznáme miesto

Zdroj metánu sa podľa výsledkov zverejnených v štúdii s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza na západe a juhozápade od roveru Curiosity v severozápadnej časti kráteru Gale. Svedčí o tom najmä vysoká hodnota metánu zachytená v signáli s označením č. 6, ktorý prevláda najmä v tejto oblasti.

NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Vypátrať miesto zdroja sa podarilo prostredníctvom modelovania častíc metánu a ich rozdelenia na jednotlivé pakety. Po započítaní rýchlosti a smeru vetra v čase ich detekcie sa expertom podarilo vysledovať signál až k jeho k možným emisným zdrojom. Zaujímavé je, že jeden zo zdrojov sa nachádza iba niekoľko desiatok kilometrov od roveru Curiosity.

Treba tiež podotknúť, že predchádzajúce pokusy o detekciu metánu vo vyšších častiach atmosféry zlyhali. Vedecký nástroj Trace Gas Orbiter (TGO) patriaci Európskej vesmírnej agentúre totiž uvedené hroty metánu v atmosfére nezaznamenal.

NEPREHLIADNI
Mars žiari podobne ako Zem. Arabská sonda zachytila detailné snímky známeho úkazu v jeho atmosfére

To znamená, že buď sa metán v atmosfére červenej planéty nachádza, ale z nejakého dôvodu ho TGO nedokáže detegovať, alebo sa v atmosfére žiadny metán nenachádza, čo znamená, že rover Curiosity parkuje rovno na mieste jeho zdroja a metán uniká z miesta niekde pod povrchom Marsu.

Vzhľadom na to, že akceptovaná životnosť metánu je asi 330 rokov, je viac než isté, že zdroj metánu je relatívne čerstvý. Špecifikovať zdroj, respektíve potvrdiť alebo vyvrátiť, či metán je naozaj biologického pôvodu, sa zatiaľ nepodarilo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú