Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na Marse je všetko inak a v tamojších podmienkach červenej planéty býva aj taký „obyčajný“ fenomén, akým sú mraky, zriedkavým javom, ktorý možno pozorovať len vo vybraných oblastiach v určitom období. Keď už ale vzniknú mraky na Marse, vyzerajú skutočne unikátne. Potvrdzujú to aj fotografie 9-ročného rovera Curiosity, v okolí ktorého sa objavili farebné perleťové mraky, informuje NASA.

Mraky na Zemi sú úplne bežným atmosférickým javom, s ktorým sa stretávame počas celého roka. Na Marse však mraky vznikajú najmä v oblasti rovníka a najmä počas najchladnejšieho obdobia v roku, kedy sa planéta nachádza na svojej oválnej orbite v najväčšej vzdialenosti od Slnka. Mraky v týchto podmienkach susednej planéty pozorovali vedci už aj v minulosti.

Starý rover zachytil na Marse nádherné mraky

K tomu im pomáhal aj zabehnutý rover Curiosity, ktorý je na Marse od roku 2012. Počas svojho 9-ročného pozorovania planéty vytvoril viacero záberov marťanských mrakov, ktoré však nenaberajú také rozmery a objem ako na Zemi. Dôvodom je redšia atmosféra. Zábery takýchto „riedkych“ mrakov ukázal rover Curiosity aj v marci tohto roka.

NEPREHLIADNI
Práve sa šplhal na horu na Marse. NASA odfotografovala rover Curiosity z obežnej dráhy

Avšak, pred 1 marťanským rokom (2 pozemské roky) sa začali v okolí rovera formovať mraky omnoho skôr, ako by vedci na základe dovtedajších zistení predpokladali. Z toho dôvodu boli na takéto „prekvapenie“ pripravení aj tento rok a očakávali podobné formovanie skorých mrakov na oblohe v okolí rovera.

Prvýkrát sa v tomto období objavili skoré mraky už v januári tohto roka. Vo výsledku sa im podarilo zachytiť jedinečné zábery mrakov naplnených ľadovými kryštálikmi, ktoré pri prúdení rozptýlili dopadajúce svetlo zo Slnka. Vznikli tak aj unikátne zábery mrakov, ktoré nabrali perleťové sfarbenie. Vďaka týmto fotkám môžu vedci lepšie pochopiť, prečo k tomuto skorému formovaniu mrakov dochádza.

Podľa doterajších zistení sú tieto mračná v atmosfére vo väčšej výške ako obvykle. Dosiaľ boli mraky pozorované nanajvýš do 60 km od marťanského povrchu a boli tvorené ľadom. Mraky zachytené roverom Curiosity sú však vo väčšej výške, kde je teplota ešte nižšia, čo by naznačovalo, že miesto ľadových kryštálov obsahujú tieto mraky zmrznutý oxid uhličitý alebo „suchý“ ľad.

Samotnú štruktúru mrakov dobre odhalili čiernobiele zábery navigačných kamier rovera, no farebné snímky boli zhotovené pomocou Mast kamery. Tieto mraky pri západe Slnka na Marse tak rozžiarilo dopadajúce svetlo, ktoré sa odrážalo pod rôznymi uhlami od kryštálikov.

Perleťové sfarbenie sa potom podľa vedcov objavilo vďaka tomu, že kryštáliky v mrakoch mali takmer identickú veľkosť. Tento jav nastáva krátko po sformovaní mrakov, ktoré sa vytvárali v rovnakom rozsahu.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA/JPL-Caltech/MSSS

Unikátny záber perleťových mrakov na červenej planéte nazvali ako „matka perleťových mrakov“. Farby na Marse pritom nie sú vôbec bežné a vidieť, respektíve zachytiť takýto jav plný rôznych farieb je preto vždy skutočným zážitkom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú