Falošné správy a hoaxy nie sú na slovenskom internete ničím novým a rýchlosť ich šírenia sa počas prebiehajúcej pandémie koronavírusu výrazne zvýšila. Len pred pár dňami sme ťa informovali o šírení poplašnej správy ohľadom ochorenia COVID-19 a dnes sme svedkami ďalšieho incidentu, kedy si istý „spravodajský“ web vytrhol z kontextu jednu vetu Richarda Sulíka a šíril ju ďalej ako falošnú správu, upozornila strana SaS na svojom Facebooku.

Z kontextu vytrhol konkrétnu vetu

Štvrtkový duel súčasného ministra hospodárstva Richarda Sulíka s Petrom Pellegrinim na TV JOJ priniesol okrem iného aj novú falošnú správu, s ktorej šírením začal „spravodajský“ web Denník DNES.

Sulík to vidí takto!Ďakujeme za každé zdieľanie

Gepostet von Denník DNES am Freitag, 11. September 2020

Podľa toho Sulík počas duelu priniesol vyššie uvedené vyjadrenie, ktoré je však v skutočnosti len jednou vetou vytrhnutou z kontextu. Túto falošnú správu však na Facebooku zdieľalo už viac ako 3300 ľudí a strana SaS sa preto rozhodla zverejniť celú pasáž diskusie a zároveň požiadala ľudí, aby príspevok nahlásili.

Web prináša hoaxy pravidelne, sleduje ho obrovské množstvo ľudí

Sulík v rozhovore odpovedal na otázku moderátorky, či podľa neho prináša vláda dostatočné opatrenia v súvislosti s postupným nárastom prípadov nového koronavírusu.

„Nie je problém robiť viac, my môžeme kľudne ľuďom zakázať chodiť z okresu do okresu, podobne ako to bolo na Veľkú noc, vieme im zakázať dokonca aj vychádzať z domu.“

Vždy však treba zvažovať medzi tým, čo je dostatočné s ohľadom na koronavírus a zároveň na akej úrovni to bude prinášať kolaterálne škody čo sa týka ekonomiky. Toto samozrejme nemajú ľudia odkiaľ vedieť, lebo sa tomu nevenujú a ja rozumiem, keď tvrdia, že sa nerobí dosť, ale myslím si, že to čo vláda robí je primerané“, uviedol Sulík. 

Celé vyjadrenie R. Sulíka, z ktorého vyrobili falošnú správu

❗ POMÔŽTE NÁM BOJOVAŤ PROTI FALOŠNEJ SPRÁVE o vyjadrení Richarda Sulíka 💪💚 Rozmohl se nám tady takový nešvar. Istá stránka, ktorá sa tvári ako spravodajský web, bohapusto vytrhol z kontextu jednu vetu, ktorú Richard Sulik vo štvrtok povedal v TV JOJ a je z toho „senzácia“, no falošná. Preto sme sa rozhodli zverejniť celú pasáž a zároveň vás chceme požiadať, aby ste nahlásili príspevok, ktorý zneužíva dobré povahy ľudí a ich dobrú vieru a tí sú úplne zbytočne nahnevaní, čo ukazujú v komentároch 🥺Prosíme, nahláste túto falošnú správu 👇https://www.facebook.com/dennikdnes/photos/a.3062514973788813/4560312190675743/?type=3&theater

Gepostet von Sloboda a Solidarita am Samstag, 12. September 2020

Podobné prekrútené správy nie sú na spomínanom webe ničím výnimočným, no aj tak ho na sociálnej sieti sleduje takmer 50 000 ľudí, pričom obdobných stránok existuje hneď niekoľko. Nie je preto prekvapením, že o šíriacich sa hoaxoch po slovenskom internete hlavne s koronavírusom informujeme pomerne často.

Okrem nedávneho prípadu poplašnej správy, ktorý na Facebooku zverejnila žena z Piešťan, pričom ho nakoniec riešila aj polícia, môžeme spomenúť aj nepravdivú informáciu, že celosvetový denný prírastok úmrtí na COVID-19 sa pohybuje rádovo len v niekoľkých desiatkach. Tú koncom augusta zdieľalo niekoľko tisíc ľudí vrátane oficiálnej stránky parlamentnej strany ĽSNS.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom