Spoločnosť Boston Dynamics patrí medzi popredných výrobcov robotov. Z ich dielne vyšlo už niekoľko zaujímavých kúskov, ktoré neraz svojimi schopnosťami dokázali ohúriť verejnosť. Ich najnovším počinom je robot SpotMini, o ktorom sme ti písali len nedávno.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Vo videu od Boston Dynamics boli demoštrované jeho schopnosti, poradiť si so zdanlivo neprekonateľnou prekážkou. Zatvorené dvere boli spočiatku pre robota problém, no onedlho sa objavil jeho ‚‚kamarát,’’ ktorý pomocou špeciálneho ramena dvere otvoril a obaja sa tak cez ne bez problémov dostali. Teraz ho jeho tvorcovia postavili pred ďalšiu ťažkú skúšku.

Nezastaví ho ani výrazný odpor

Pri testovaní robotov, skúšajú v Boston Dynamics aj to, ako zareagujú na to, ak im je vo vykonávaní úlohy kladený odpor. Najznámejší humanoidný robot Atlas zvládne dokonca aj pády, z ktorých sa opäť dokáže postaviť. Aj v tomto prípade sa inžinieri snažili robotovi prekaziť jeho zámer dostať sa cez dvere, v niektorých prípadoch až drastickým spôsobom, no ani to ho nedokázalo zastaviť.

Spočiatku sa mu hokejkou snažili zabrániť stlačiť kľučku, no jeho rameno sa stále neoblomne pokúšalo dvere otvoriť. Pri otváraní dverí sa snažili ich udržať zatvorené, no dosiahli len to, že robot použil väčšiu silu. Pri pokuse cez ne prejsť ho potiahli preč od dverí, aj napriek veľkému odporu. Ani to mu však nezabránilo v dokončení jeho úlohy a cez dvere nakoniec prešiel.

Nenechaj si ujsť!
Pripravme sa na najhoršie. Tento robot vie otvoriť dvere pre svojho parťáka

Cieľom videa bolo demonštrovať, ako sa robot dokáže prispôsobiť rôznym zmenám. Kamera v ramene neustále hľadá kľučku a kontroluje, či sú dvere zatvorené alebo nie. Schopnosť reagovať na zmenu podmienok v reálnom čase je významná a ukazuje istú formu ‚‚inteligencie.’’ Inžinieri však majú šťastie, že títo roboti nemajú žiadne emócie, nakoľko by pri prípadnej vzbure, boli prví na odstrel.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
50%
Neznášam to
0%
O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak