V závere minulého týždňa sa prevalila kauza, v ktorej ako hlavní aktéri vystupujú psychológ Aleksandr Kogan, spoločnosť Cambridge Analytica, Facebook a dáta približne 50 miliónov používateľov. Následkom toho sa na najväčšiu sociálnu sieť spustila obrovská vlna kritiky a teraz svojím spôsobom prispel aj spoluzakladateľ komunikačnej aplikácie WhatsApp.

Facebook zažíva obrovskú krízu, kde je hlavnou otázkou nakladanie spoločnosti s osobnými údajmi. Posledný škandál pritom nie je priamo chybou sociálnej siete a ani únikom či bezpečnostným incidentom. Celý prípad prakticky len poukázal na to, ako spoločnosť funguje. Zbieranie osobných údajov pre využitie v cielených reklamách, často hraničiacich s manipuláciou, opakované zmeny pravidiel a následná neprehľadnosť pre používateľov. Viac sme o podstate súčasného škandálu informovali v predchádzajúcom článku.

Následkom incidentu je aj vlna používateľov, ktorá sa rozhodla z Facebooku úplne odísť. Napríklad na Twitteri sa tento trend prejavuje pod hastagom #DeleteFacebook a pred pár hodinami sa tejto aktivite pridal aj veľmi zaujímavý používateľ. Ide o spoluzakladateľa komunikátora WhatsApp, Briana Actona. Podľa neho je čas zmazať Facebook.

Odchod z Facebooku, investícia do konkurencie

Takýto príspevok je zaujímavý obzvlášť vzhľadom na prepojenie Actona, WhatsAppu a Facebooku. Práve v roku 2014 kúpila Zuckerbergova spoločnosť WhatsApp za 19 miliárd dolárov. Acton aj po akvizícii zostal vo vedení, a to aj s Janom Koumom, s ktorým komunikátor založili. Lenže v závere minulého roka odišiel, založil si vlastný projekt, pričom Forbes jeho majetok odhaduje na 6,5 miliardy dolárov.

Okrem posledného tweetu Actona, veľa o jeho súčasných aktivitách vypovedá aj investícia 50 miliónov dolárov do aplikácie Signal. Ide o konkurenta WhatsApp, ktorý je založený na rozsiahlom šifrovaní a poskytnutí čo najväčšej ochrany dát používateľov. Kroky Actona teda minimálne naznačujú, že nesúhlasí so súčasným smerovaním spoločnosti, ktorej bol ešte pred časom súčasťou.

Nenechaj si ujsť
Facebook má obrovský problém s údajmi používateľov. Takto si dáš väčší pozor na svoje súkromie

Hlavným problémom je pritom zaobchádzanie s dátami používateľov. Kompletné zmazanie profilu z Facebooku, ale môže byť pre väčšinu používateľ v súčasnosti až príliš drastickým krokom, vhodné je však v takom prípade začať s aktualizáciou nastavení svojho súkromia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP