Facebook v súčasnosti čelí obrovskej kritike, ktorá sa na najväčšiu sociálnu sieť valí po prevalení škandálu spoločnosti Cambridge Analytica. Problémom je zdieľanie a poskytnutie dát používateľov tretím stranám bez ich úplného vedomia. Následkom incidentu sa preto oplatí pozrieť sa na vlastné nastavenia súkromia.

Škandál spoločnosti Cambridge Analytica začal v roku 2014, keď predstavitelia firmy získali dáta obrovského množstva používateľov Facebooku prostredníctvom osobnostného testu This Is Your Digital Life. Podrobnejšie sme ťa o incidente informovali v predchádzajúcom článku, hlavným bodom však je spôsob, akým boli údaje zozbierané.

Priamo testeri aj ich priatelia

Prvými obeťami boli ľudia, ktorí aplikáciu používali. Tí zároveň súhlasili, že vývojári môžu pristupovať k ich niektorým osobným údajom. Išlo napríklad o miesto bydliska alebo informácie o sledovaných stránkach na najväčšej sociálnej sieti. Takýchto používateľov bolo približne 270 tisíc, celkovo však Cambridge Analytica mala získať prístup k dátam z 50 miliónov účtov, a to je ten horší prípad.

K tomuto počtu používateľov sa totiž zarátali aj priatelia tých používateľov, ktorí osobnostný test This Is Your Digital Life priamo skúšali. Pokiaľ totiž známy vyše 270 tisícov testerov mali povolené benevolentné zdieľanie dát na Facebooku, údaje boli zozbierané aj o nich. Je nutné dodať, že pokiaľ by dáta ostali použité len v rámci aplikácie This Is Your Digital Life, išlo by o ich legálne použitie. Problémom je, že boli poskytnuté tretím stranám.

Vinný je aj Facebook

Aj z týchto informácií sa môže zdať, že Facebook je v tom prakticky nevinne. Používatelia totiž sami udelili aplikácii, ktorú vytvoril psychológ Aleksandr Kogan, povolenie na získanie dát. No a následne to už boli predstavitelia tejto aplikácie, ktorí posunuli údaje ďalej. Facebook však o tomto konaní vedel už od roku 2015. Koganovu aplikáciu vtedy zakázal a od zainteresovaných spoločností chcel sľub, že dané údaje zničili. Kritika prichádza hlavne z dôvodu, že mnohým sa tento krok zdá nedostatočný a k vysvetleniu celej situácie nenapomáha ani súčasné mlčanie Marka Zuckerberga.

Zobraziť celú galériu (3)
Mark Zuckerberg / Facebook

Momentálna situácia sa tak začína vyhrocovať. Mnoho používateľov ohlasuje svoj odchod z najväčšej sociálne siete. Na Twitteri je momentálne napríklad trendom hashtag #DeleteFacebook. Úplné zmazanie je však krajným riešením a pokiaľ ho nechceš učiniť, je vhodné začať aktualizovaním práve tých nastavení súkromia, ktoré nakoniec viedli v škandále k získaniu údajov používateľov. Návod pôvodne priniesol portál Electronic Frontier Foundation.

Prever svoje nastavenia súkromia
1. Môžeš úplne vypnúť platformu

Ako prvé riešenie sa ponúka úplne vypnutie platformy, ktorá umožňuje používanie určitých stránok či aplikácií pomocou údajov z Facebooku. Nájdeš ho v nastaveniach aplikácií, po zvolení možnosti Aplikácie, webstránky a doplnky. Môže to byť dosť veľký zásah do ďalšieho používania aplikácií, na ktoré si zvyknutý. Aký vplyv konkrétne to bude mať nájdeš priamo v nastavení tejto možnosti. Ďalšie riešenia však už nebudú také markantné.

2. Vypni si zdieľanie svojich údajov, ktoré môžu prenášať tvoji priatelia

Toto nastavenie je prívetivejšie pre väčšinu používateľov. V nastaveniach aplikácií tentoraz zvoľ možnosť Aplikácie, ktoré používajú ostatní. Tu zruš začiarknutie pri každom údaji, ktorý nechceš umožniť prenášať svojim priateľom. Takto zaistíš, že tvoji priatelia nebudú schopní prenášať tvoje údaje do rôznych aplikácií. Pre väčšinu používateľov bude vhodné, keď zruší začiarknutie pri každom údaji.

3. Zruš nepoužívaným aplikáciám prístup k tvojím údajom

Toto je krok, ktorý by mal spraviť každý. Za tie roky používania sme sa pomocou Facebooku prihlásili do rôznych aplikácií, ktoré následne mohli získať niektoré verejné údaje z našich profilov. Zároveň aj Facebook týmto spôsobom opäť viac vedel o tom, čo a kedy používame. V nastaveniach aplikácií tentoraz preto zruš prístup aplikáciám, ktoré už nepoužívaš a uisti sa, že ti zostali len naozaj tie naozaj potrebné. V aplikáciách síce stratíš svoje dáta, ale sám si zvoľ, čo je pre teba ešte potrebné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom