Nebýva zvykom, že by veľké spoločnosti, aj keď z rôznych odvetví, nadväzovali spolupráce či obchodné partnerstvá. Z času na čas však takýto prípad nastane. Ako upozornil portál InsideEVs, jedno takéto obchodné partnerstvo vzniká medzi automobilkou Tesla a Samsungom.

Toto veľké oznámenie prišlo priamo z Kórei a informoval o ňom aj miestny portál Korea Economic Daily. Podľa tamojších zdrojov bude Samsung pre automobilku Tesla dodávať čipy pre počítač pracujúci s funkciou FSD (Full-Self Driving).

Kórejský výrobca začne dodávať čipy až pre budúcu generáciu autopilota FSD, respektíve pre Tesla hardvér štvrtej generácie. Ten by mal debutovať už čoskoro a prvým vozidlom s novou generáciou hardvéru je očakávaný pickup Tesla Cybertruck.

Na dizajne čipu pracujú spoločne

Portál Teslarati informuje, že na dizajne čipu pracujú obe firmy spoločne. Podľa zdrojov sú čipy vyrábané 7 nm výrobným procesom a údajne už vzniklo aj niekoľko prototypov.

Samsung síce disponuje 5 nm výrobnou technológiou, no obe spoločnosti sa zhodli, že 7 nm výrobný proces je pre čipy, ktoré majú poháňať autopilota, vhodnejší. Pri 7 nm čipoch totiž Samsung sľubuje vyššiu bezpečnosť a stabilitu.

Tesla

Produkcia čipov pre Teslu by mala začať už v štvrtom kvartáli 2021. Čipy totiž musia byť pripravené už pred spustením výroby Tesly Cybertruck, ktorej produkcia sa očakáva začiatkom roka 2022.

Bude to predajný trhák?

Elon Musk pred pár týždňami na výročnej schôdzi akcionárov povedal, že Cybertruck môže byť pokojne obrovským prepadákom. Doterajšie rezervácie na tento futuristický pickup však naznačujú presný opak.

Cybertruck je skutočne unikátne vozidlo, no na poslednej schôdzi akcionárov Musk zrejme nepotešil žiadneho záujemcu. Prioritu totiž dostal „ľudový“ Model Y a Cybertruck sa tak začne vyrábať v továrni v Texase až po tom, čo sa naplno rozbehne výroba Modelu Y.

Výrobná beta fáza by sa ale mohla spustiť ešte tento rok a práve toto vyhlásenie zrejme nakoplo nových záujemcov, aby si „elektromobil z budúcnosti“ rezervovali. Elon Musk sa na adresu Cybertrucku vyjadroval pomerne skepticky.

Tesla

Sám vyhlásil, že Cybertruck bude najpokročilejším, technicky najvyspelejším a najlepším vozidlom, aké Tesla doposiaľ vyrobila, no po spustení predaja môže ísť pokojne o prepadák a ľudia oň v skutočnosti nebudú mať záujem.

Čísla hovoria opak

Fanúšikovský monitorovací systém objednávok Tesly Cybertruck však hovorí niečo iné, a teda, že o Cybertruck je už teraz obrovský záujem. Rezervácie totiž prekročili počet 1,2 milióna kusov, čo by pri súčasných očakávaných cenách Cybertrucku automobilke vygenerovalo príjem takmer 80 miliárd dolárov, teda 67,5 miliárd eur.

Pomerne detailná štatistika odhaľuje, že ľudia majú najväčší záujem o konfiguráciu s dvomi motormi (48 %), nasleduje trojmotorová konfigurácia (44,7 %) a najmenej ľudí si rezervovalo verziu s jedným elektromotorom (7,3 %).

Tesla

Netreba zabúdať aj na príjem za príplatkovú funkciu Full-Self Driving, ktorú si celkovo do svojich vozidiel nakonfigurovalo 73,3 % záujemcov. Je potrebné brať do úvahy, že sa jedná iba o rezervácie Cybertrucku, nie záväzné predobjednávky. Aj nízky nenávratný poplatok za rezerváciu však pri týchto číslach automobilke zarobil už viac ako 125 miliónov dolárov, teda 105 miliónov eur.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú