Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Luxusný elektrický sedan Mercedes EQS je absolútnou špičkou v mnohých oblastiach, no viac ako 2,5-tonový a vyše 5-metrový kolos zrejme nebude najobratnejším elektromobilom na trhu. Dokazuje to aj losí test, na ktorý upozornil portál InsideEVs.

Povestný „losí test“ dokáže veľmi jednoducho, no zároveň efektívne preveriť jazdné vlastnosti áut každého typu. Obyčajné strhnutie volantu dokáže o vozidle prezradiť, či je pretáčavé, nedotáčavé, ale hlavne ako sa zachová v kritickej situácii.

NEPREHLAIDNI
Oplatí sa za 170 000 €? Poznám odpoveď, či má zmysel Mercedes EQS pred klasickou triedou S

Elektromobily sa v tomto teste správajú oproti spaľovákom veľmi odlišne. Vplýva na to niekoľko faktorov, ako vyššia hmotnosť, nižšie položené ťažisko či častokrát omnoho dlhší rázvor v porovnaní s autami so spaľovacím motorom.

Mercedes EQS má dizajn, o akom sa iným autám len sníva

Niektoré elektromobily si ale v teste viedli naozaj dobre, spomenúť môžeme napríklad Teslu Model Y, ktorá zvládla manéver pri rýchlosti 83 km/h. Potom sú tu ale aj také vozidlá, ako napríklad Škoda Enyaq, ktorá si bezpečne poradila iba s rýchlosťou do 67 km/h.

Luxusný sedan Mercedes EQS je na tom lepšie, no svojim výsledkom sa zaradil iba do skupiny priemerných automobilov.

Bez natáčacej zadnej nápravy by to bolo horšie

Test vykonaný redaktormi z YouTube kanála km77.com odhalil, že Mercedes EQS je vzhľadom na svoju veľkosť a hmotnosť pomerne obratné a dobre kontrolovateľné auto.

Sedan zvládol bezpečne vykonať manéver pri rýchlosti 72 km/h. Pre porovnanie, klasická trieda S si poradila aj s testom pri rýchlosti 74 km/h. Pri tejto skúške ale zohráva veľkú rolu každé malé navýšenie rýchlosti.

Rýchlosť 79 km/h už bola pre EQS príliš vysoká a vodič sa pri manévri ani len nepokúšal zaradiť späť do pôvodnej jazdnej stopy. Zaujímavým postrehom je, že počas testu prakticky nepocítil rozdiel medzi normálnym a športovým nastavením podvozku.

Pri športovom nastavení auta by malo EQS zvládať podobné manévre podstatne lepšie, no v prípade EQS zrejme táto zmena nemá tak drastický vplyv na ovládateľnosť.

Výsledok je taký, že EQS, aj keď iba tesne, losím testom prešiel. Výrazne mu k tomu napomohla natáčacia zadná náprava, ktorá je k dispozícii už v základnej výbave auta. Za príplatok sa ale dokáže natáčať miesto pôvodných 4,5 stupňa až o 10 stupňov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú