Škoda Enyaq je aktuálne jedným s najlepších elektromobilov na trhu. České elektrické SUV prináša pomerne tradičný dizajn, skvelý dojazd a nabíjanie, no okrem toho ponúka veľkosť a priestor, aký je v danej kategórii nevídaný. Rozmery sú však autu zrejme na škodu pri takzvanom losom teste, Škoda Enyaq si v teste na kanáli km77 vôbec neviedla dobre.

Losí test slúži na preverenie stability auta pri prudkom zatočení volantom vo vyšších rýchlostiach. Vozidlo, ktoré chce daným testom prejsť, musí zvládnuť takzvanú „myšičku“ v rýchlosti minimálne 72 km/h.

Michal Varga/FonTech

Auto pritom nesmie zhodiť žiaden kužel, rozostupy medzi nimi sú totiž presne zadefinované a tak má každé vozidlo pri tomto teste takmer rovnaké podmienky. Slovo „takmer“ sme napísali schválne, dôležitým činiteľom je aj samotný vodič, ktorý auto šoféruje.

Ľudský faktor je pri krízovej situácii nanajvýš dôležitý, vodič totiž musí auto udržať pod kontrolou, čo býva pri vyšších rýchlostiach problém. Testy tohto typu ale prevádzajú skúsení vodiči, ľudský faktor by tak mal byť minimálny.

Za koncernovou dvojičkou zaostáva

Jazdec vo videu začínal test pri rýchlosti 77 km/h, čo je nad limitom drvivej väčšiny bežných automobilov. Nie je teda žiadnym prekvapením a ani sklamaním, že Enyaq si s touto rýchlosťou neporadil.

Následne znížili rýchlosť na 67 km/h, s ktorou si české elektrické SUV hravo poradilo. Následné zvýšenie rýchlosti o čo i len 1 km/h už ale pre auto predstavovalo problém. Škoda Enyaq tak losím testom neprešla.

Enyaq môžeme porovnať napríklad s konkurenčnou Teslou Model Y, ktorú testoval rovnaký šofér a ktorá zvládla rýchlosť až 83 km/h, čo je jedným slovom fantastické.

Spôsobuje problémy váha?

Nedávno sme ti priniesli článok, že v losom teste úplne pohorel aj elektrický Ford Mustang Mach-E. Ten zhodil kužele rovnako pri rýchlosti 68 km/h. Tento test ale prevádzal iný šofér, preto priame porovnanie so Škodou Enyaq nie je v tomto prípade relevantné.

Aj YouTube kanál Teknikens Värld testoval Teslu Model Y, s ktorou sa im podarilo dosiahnuť rýchlosť 75 km/h. Nevedno teda, prečo si niektoré elektromobily vedú v tomto teste oproti ostatným o toľko horšie.

Jedným z faktorov môže byť váha, batérie v podlahe síce tlačia ťažisko vozidla dolu, no pár stoviek kilogramov navyše sa rozhodne prejaví na stabilite a manévrovateľnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú