Dezinformačné príspevky o „nebezpečnosti“ 5G sietí zašli za posledné roky do rôznych absurdností. A hoci sa zdalo, že v našich končinách konšpirátori utíchli, v zahraničí stále pokračuje boj proti najmodernejšej generácii mobilných sietí. Mnohí boli dokonca ochotní nosiť „anti-5G“ náhrdelník, ktorý ich mal ochrániť pred 5G sieťami.

Ako však vo svojom vyhlásení informoval holandský Úrad pre jadrovú bezpečnosť a ochranu pred radiáciou, náhrdelníky proti 5G sieťam boli rádioaktívne, informoval The Guardian. „Špeciálny“ doplnok tak konšpirátorov síce pred 5G neochránil, no zato ich vystavil dávke radiácie. Úrad pred radiačnými účinkami varoval celkovo u 10 testovaných produktov.

Holanďania sa vybavili príveskami proti 5G. Boli rádioaktívne

Ľudia, ktorí uverili konšpiráciám o 5G sieťach, v minulosti dokázali na základe nepravdivých správ zo sociálnych sietí ničiť vysielače, spisovali petície proti ich rozširovaniu a neprekvapivo si zaobstarali aj rôzne pomôcky, ktoré ich mali pred „nebezpečným“ žiarením 5G ochrániť. Konšpiračné teórie vyústili aj do predaja bizarných produktov, ktorými výrobcovia cielili práve na túto skupinu ľudí.

V uplynulom roku sme sa tak mohli stretnúť napríklad s USB kľúčom, ktorý mal ľudí ochrániť pred 5G. Zo susedného Česka prišla na trh napríklad lampa proti 5G, ktorá mala ľudí chrániť aj proti dlhé roky využívaným 4G sieťam. Za takýto produkt sa pritom výrobca neštítil vypýtať si stovky eur.

Zatiaľ čo u nás fičali elektronické doplnky na „ochranu“ pred 5G, v zahraničí si konšpirátori vo veľkom kupovali rôzne prívesky a náhrdelníky, u ktorých verili, že ich ochránia pred 5G sieťami a žiarením z vysielačov. Takéto doplnky mnohí označovali aj za „kvantové prívesky“. Ako sa ale ukázalo, nosenie niektorých z nich mohlo ľuďom spôsobiť zdravotné ťažkosti a vystaviť ich dávke radiácie.

Zobraziť celú galériu (1)
National Institute for Public Health and the Environment (Úprava FonTech)/Freepik

Ak niekto takýto prívesok nosil dlhodobo vyše roka každý deň, mohol sa podľa holandského úradu vystaviť radiácii, ktorá prekračovala striktné limity stanovené holandskými normami. Úrad preto vyzval všetkých ľudí, ktorí takýto „anti-5G“ prívesok nosili, aby ho okamžite prestali používať.

Medzi nebezpečné prívesky patrili podľa zistení úradu okrem „kvantového prívesku“ tiež produkty, ktoré mali mať „negatívny iónový efekt“. Predpokladá sa, že na tamojšom trhu sa môže vyskytovať celý rad ďalších podobne nebezpečných doplnkov.

NEPREHLIADNI
Štát chcel merať intenzitu žiarenia 5G. V akom je stave a čo už stihol spraviť?

Pochybnú „ochranu“ pred 5G predávajú aj na Slovensku

Prívesky a doplnky, ktoré majú ľudí chrániť pred elektromagnetickým žiarením, nie sú žiadnou novinkou ani na Slovensku. Aj v našich končinách sa vyskytujú obchodníci, ktorí takýto druh „ochrany“ ponúkajú, no jej účinok je nanajvýš diskutabilný.

Našťastie sa doteraz nepotvrdilo, že sa na našom trhu vyskytli rádioaktívne prívesky, ktoré by mohli ohroziť zdravie ľudí. Ani po rokoch sa ale šírenie konšpirácií a dezinformácií v spojení s 5G sieťami nezastavilo.

Freepik (Úprava redakcie)

Práve naopak, mnohí stále pokračujú vo svojom boji proti „nebezpečným“ 5G sieťam a dokonca sa na Slovensku objavil aj prípad, v ktorom chcel slovenský konšpirátor nájsť liek proti 5G.

Na tento účel využil crowdfundingovú platformu, pomocou ktorej chcel vyzbierať investíciu vo výške 10 miliónov eur. Nakoniec však žiadnu podporu nezískal a svoj pokus s hľadaním lieku proti 5G vzdal.

Štáty bojujú proti dezinformáciám

Kvôli šíreniu veľkého množstva dezinformácií a hoaxov sa proti nim vlani postavili aj členské štáty EÚ, ktoré mali pripraviť dlhodobý plán, s ktorým by sa Európa vysporiadala so šírením dezinformácií o 5G sieťach. Vznikol list, ktorý podpísalo zatiaľ 15 členských štátov, vrátane Slovenska.

Podľa zapojených členských štátov narastá v únii boj proti 5G sieťam a štáty by mali preto na európskej úrovni vytvoriť dlhodobý plán a pravidlá, ktoré by zmiernili a zastavili šíriace sa správy a obavy o škodlivosti 5G a elektromagnetického žiarenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú