Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Od prvého zaznamenaného prípadu nakazenia koronavírusom v čínskej provincii Hubei prešli takmer štyri mesiace a vírus sa za ten čas rozšíril do celého sveta. Jednotlivé vlády postupne prijali rôzne opatrenia či obmedzenia pohybu, aby sa zabránilo jeho šíreniu. Viacero štátov už síce začalo uvoľňovať niektoré opatrenia, môže sa im to však veľmi rýchlo vypomstiť, upozorňujú vedci z MIT.

Ako píše The Next Web, v MIT vytvorili a natrénovali model strojového učenia, ktorý predpovedá šírenie Covid-19. Podľa umelej inteligencie by sme už momentálne mali byť svedkami stavu, kedy klesá počet nových prípadov. Táto dobrá správa však so sebou priniesla aj jedno veľké varovanie. Prirýchle uvoľňovanie prijatých opatrení môže mať katastrofické následky.

Inžinieri dávajú za príklad situáciu v Singapure, ktorý zo začiatku bojoval so šírením takmer ukážkovo, avšak uvoľnenie obmedzení spôsobilo exponenciálny nárast nových prípadov.

Vytvorený model bol trénovaný na dátach koronavírusu od 24. januára do 3. marca a predpovede od 3. marca do začiatku apríla boli otestované s reálnymi štatistikami v rovnakom období. Ukázalo sa, že model bol schopný presne predpovedať krivku vo všetkých krajinách, pre ktoré boli k dispozícii údaje.

Model bol zostavený výlučne na údajoch koronavírusu, zatiaľ čo predchádzajúce modely používali dáta zo starších vírusov SARS či MERS, informuje Tech Crunch.

Vedci Raj Dandekar a George Barbastathis z MIT vo svojom článku uviedli, že v modeli neurónovej siete zameriavajú analýzu na Wu-chan, Taliansko, Južnú Kóreu a USA, a porovnávajú vplyv jednotlivých opatrení na reprodukčné číslo vírusu.

Prečítaj si tiež 
USA hlási, že koronavírus odumrie pri vystavení priamemu Slnku. Podľa vedcov je to obrovské klamstvo

Výsledky jednoznačne ukazujú, že rýchle zásahy vlády a prísne opatrenia týkajúce sa karantény, či obmedzení pohybu ľudí úspešne zastavili, alebo aspoň spomalili šírenie vírusu a zabránili exponenciálnemu rastu.

S postupným uvoľňovaním opatrení sme sa stretli už aj na Slovensku, pričom v najbližších týždňoch sú naplánované ďalšie uvoľnenia. S tým však nie celkom súhlasí premiér Igor Matovič a predpoveď MIT potvrdila jeho obavy.

Vedci napriek postupnému poklesu nových prípadov výrazne upozorňujú, že postupné či dokonca úplné uvoľňovanie opatrení môže viesť k extrémnemu nárastu nových prípadov a všetky doterajšie opatrenia by tak stratili význam.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú