Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Od posledného štartu ďalších satelitov Starlink síce neubehli ešte ani dva týždne a spoločnosť dnes oslavuje ďalší úspešný štart Falcon 9 so satelitmi na palube. Dokopy tak už SpaceX vypustil spolu až 538 satelitov Starlink. Tentokrát Muskovým satelitom robili na palube spoločnosť aj tri malé satelity SkySat spoločnosti Planet, píše UPI.

Na palube boli ďalšie tri satelity

Raketa Falcon 9 vzlietla z Mysu Canareval na Floride o 11:21 nášho času, pričom išlo už o „veteránsku“ raketu, ktorá má za sebou dve misie z decembra 2019 a marca 2020, informoval portál Space. Na jej palube sa nachádzalo 58 satelitov Starlink, čo je trochu nezvyčajný počet, ktorého príčinou je ale nová dohoda medzi SpaceX a spoločnosťou Planet.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / SpaceX

Tá totiž na palubu Falcon 9 priniesla tri malé satelity SkySat, ktoré budú poskytovať satelitné snímky povrchu Zeme a Starlink tak musel skresať svojich tradičných 60 satelitov na 58. Je to prvýkrát, čo Starlink zdieľa palubný priestor s inou spoločnosťou.

Prečítaj si tiež
Rozhovor: Rusi môžu stratiť kontrakty v prospech SpaceX a let na Mesiac je hlavne politická hra, hovorí astronóm

Muskovej firma sa tiež podarilo úspešne zachytiť odpojený 1. stupňa rakety (Stage 1), ktorý sa vrátil na autonónmu záchytnú loď Of Course I Still Love You.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot / SpaceX

Ako prvé sa približne 12 minút po štarte odpojili satelity SkySat, ktoré 26 minút po štarte nasledovali satelity Starlink.

V nasledujúcich dňoch a týždňoch využijú zabudovaný pohon, aby sa dostali na cieľovú orbitálnu dráhu. Tie sú počas preletu mimochodom viditeľné aj nad Slovenskom a tomu, ako ich môžeš sledovať aj ty, sme sa venovali v tomto článku.

Zobraziť celú galériu (3)
Ako prvé boli vypustené satelity SkySat, na obrázku vidno dva z celkového počtu troch / Zdroj: Screenshot / SpaceX

Počas minulého štartu vybavil SpaceX jeden zo satelitov tienidlom, ktoré má zabrániť odrážaniu slnečných lúčov od reflektívnych častí, v tomto prípade najmä antén. Najakútnejší problém totižto spôsoboval ťažkosti astronómom pri pozorovaniach nočnej oblohy. Komunita vedcov na situáciu upozorňuje už dlhé mesiace.

Tento satelit sa však podľa dostupných informácií ešte nenachádza v pracovnej orbitálnej výške, čiže na výsledky a úspešnosť konštrukcie si budeme musieť počkať o čosi dlhšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú