Elon Musk, jeden z najväčších inovátorov dnešnej doby, sa chystá znova vypustiť raketu Falcon 9. Tá bola prvýkrát odpálená v apríli 2016, kedy vyniesla do vesmíru nové satelity. Už dnes, 30. marca, má byť raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX znova vypustená do vesmíru, čím chce Elon Musk znížiť náklady na dopravu vecí do vesmíru.

Cieľom tejto akcie je obnoviť 70 metrov vysokú časť rakety Falcon 9. Tá približne pred rokom dokázala po úspešnom vynesení satelitov na obežnú dráhu Zeme pristáť na lodi v Atlantickom oceáne. Väčšina častí rakiet, ktoré sú používané v dnešných dňochs sa však potopí do mora. Elon Musk chce týmto projektom ušetriť niekoľko miliónov dolárov, ktoré by bolo potrebné zaplatiť za novú pohonnú jednotku. Rakety spoločnosti SpaceX patria medzi najdostupnejšie na svete. Ak by však plány Elona Muska skončili s pozitívnym výsledkom, mnoho spoločností by tak na cestách do vesmíru ušetrili nemalé množstvo nákladov.

zdroj fotografie: Leiphone

John Logsdon, ktorý je historikom a expertom na vesmírnu politiku, sa na túto tému vyjadril nasledovne: „Opätovné využitie hlavnej pohonnej časti rakety sa môže stať svätým grálom k prístupu do väčšieho priestoru vo vesmíre.“ Všetko sa tak môže zmeniť už dnes, no tento projekt so sebou nesie aj potencionálne riziká, pretože funkcie, ktoré ešte neboli otestované, môžu zlyhať. Preto mnoho testovacích letov neobsahuje na palube drahý náklad. Luxemburská spoločnosť SES v spolupráci so SpaceX však do vesmíru vynesie novú družicu SES-10. Tá poskytne internetové a televízne pokrytie pre celú Strednú a Južnú Ameriku.

zdroj fotografie: Bplaced

Nenechaj si ujsť
Oficiálne: SpaceX pošle dvoch ľudí do vesmíru na cestu okolo Mesiaca!

Spomínaná družica mala byť vypustená ešte v minulom roku, no po septembrovom výbuchu rakety spoločnosti SpaceX bola celá akcia odložená. Tvrdenia generálneho riaditeľa spoločnosti SES, Marcusa Payera, sú však optimistické. Spoločnosť SES dôveruje svojmu partnerovi aj napriek neúspechu, pretože tieto veci sa niekedy jednoducho stávajú. Luxemburská firma sa však nevyjadrila ohľadom financií, ktoré musela spoločnosti SpaceX zaplatiť za ďalší štart rakety do vesmíru. Je však možné, že táto firma dostala výraznú zľavu alebo za let dokonca nemusela vôbec platiť, keďže sa jedná iba o prvé testovanie.

SpaceXzdroj fotografie: SpaceX

Po dlhé desaťročia sa konštruktéri rakiet snažili vytvoriť znovu použiteľné odpaľovacie systémy, ktoré by umožnili opätovný návrat jedinej rakety späť do vesmíru. Vesmírna agentúra NASA sa pokúšala vyvinúť takúto raketu, no tá však veľký úspech nezožala. Táto problematika teda nie je až tak jednoduchá, ako sa spočiatku zdalo. Spoločnosť SpaceX dokázala so svojou raketou Falcon 9 niekoľkokrát zopakovať úspešný štart do vesmíru a následné pristátie na Zemi. Budúcnosťou však má byť ešte dokonalejšia raketa Falcon Heavy. Tá má vo svojej konštrukcii priniesť až 3 hlavné „boostery“, vďaka ktorým sa náklady na cestu do vesmíru výrazne znížia.

SpaceXzdroj fotografie: Los Angeles Time

Nenechaj si ujsť
Video: Sleduj, ako sa SpaceX podaril ďalší husársky kúsok s pristátím rakety Falcon 9

Na znovu použiteľných raketách doteraz pracoval aj zakladateľ spoločnosti Amazon, Jeff Bezos. Jeho spoločnosť Blue Origin dokázala znovu využiť raketu na kvapalné palivo, ktorá bola vyslaná do vesmíru a bezpečne sa vrátila na Zem. Podľa Elona Muska však rakety tohto typu nie sú navrhnuté na vynášanie družíc do vesmíru. Spoločnosť SpaceX je tak vo vývoji znovu použiteľných rakiet omnoho ďalej ako Blue Origin. Podľa Johna Logsdona je každá spoločnosť, ktorá sa pustí do vývoja tohto typu rakiet, vystavená veľkej výzve.

SpaceXzdroj fotografie: SpaceFlight Insider

Koniec koncov, nie je jednoduché skonštruovať raketu, ktorá je schopná letieť do vesmíru rýchlosťou niekoľko tisíc kilometrov za hodinu, následne sa vráti bezpečne na Zem a bude znova použitá pre ďalší let. Otázkou však je, ako rýchlo sa spoločnosti ako SpaceX dokážu vysporiadať s produkciou kľúčových zdrojov prídavnej energie rakiet na základe dopytu zákazníkov. Taktiež nie je isté, koľko spoločností bude mať záujem o lety do vesmíru v novom type znovu-použiteľných rakiet. „Nejedná sa o jednorázovú záležitosť. Pokiaľ bude táto akcia spoločnosti SpaceX úspešná, stane sa prelomovou a cesta do vesmíru sa tak navždy zmení.“, Marcus Payer.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP