Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX búra bariéry kozmického cestovania! Na dnešnej konferencii totiž oficiálne prehlásila, že už čoskoro pošle dvoch ľudí do vesmíru na unikátnu cestu okolo Mesiaca. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Títo budúci cestovatelia sú ale privátni zákazníci, teda nie sú priamo platený organizáciou NASA a majú hlavne veľmi hlboko do peňaženky, nakoľko prednedávnom zložili nie práve malú sumu peňazí, aby sa na túto cestu mohli vôbec vydať. Ich identita je zatiaľ neznáma, no podľa Muska sa veľmi dobre poznajú a trénovať na misiu začnú už v priebehu tohto roka. Samotná misia by mala trvať približne týždeň a počas tejto jedinečnej udalosti sa budú „kĺzať“ nad povrchom Mesiaca a dokonca vkročia aj hlbšie do neprebádaného vesmíru.

zdroj fotografie: istock

Odhadovaná vzdialenosť tohto výletu je niekde na úrovni 300 až 400 tisíc kilometrov. Budúci astronauti poletia už v druhej polovici roku 2018 na vesmírnej lodi Crew Dragon s raketami Falcon Heavy, ktoré majú naplánované spustenie prevádzky počas tohto leta. Veľmi nás zaujímala aj cena tohto „výletu“, no Musk sa týmto otázkam zásadne vyhýbal. Neostáva nám tak nič iné, ako len predpokladať, koľko asi táto misia mohla stáť. No bežná cesta na ISS ruskými raketami Soyuz vyjde NASA približne na 80 miliónov dolárov. Ďalej Elon taktiež dodal, že verí v úspech týchto komerčných letov do vesmíru, ktoré by mohli tvoriť významný prvok v ziskoch SpaceX.
zdroj fotografie: SpaceX

Niečo si ešte povedzme aj k vesmírnej lodi Crew Dragon, ktorá je zatiaľ stále bez reálneho letu, avšak po úspešnom dokončení všetkých potrebných prác sa má jednať o majestátne dielo so schopnosťami plne autonómneho riadenia. V prípade bezpečnosti však budú musieť astronauti zasiahnuť a prevziať plnú kontrolu. Crew Dragon poletí s raketami Falcon 9 prvýkrát už koncom tohto roka, pričom pôjde k ISS, respektíve o 6 mesiacov neskôr vynesie astronautov z NASA. Bude sa však jednať o spoluprácu aj s Boeingom, ktorý sa v tejto oblasti rovnako výrazne angažuje.

Nenechaj si ujsť
Video: Sleduj, ako sa SpaceX podaril ďalší husársky kúsok s pristátím rakety Falcon 9

Jediný otáznik zatiaľ visí len nad tým, kto vlastne bude prvý na ďalších lunárnych misiách, keďže NASA sa pomaly začína výraznejšie prebúdzať a mohla by Elonovi zobrať prvenstvo. Ten sa však na margo tejto situácie vyjaril, že ak NASA bude chcieť letieť ako prvá, určite sa nebude silou mocou snažiť o predbehnutie a počká si radšej na ďalšiu príležitosť pre svoje aktivity. Jeho záverečné vety však dávajú poriadnu dávku optimizmu pre každého fanúšika letov do vesmíru, keďže Elon prehlásil, že budúci rok bude prelomový v cestovaní do ďalekého vesmíru. No v každom prípade znejú tieto informácie impozantne a rozhodne sa ešte máme na čo tešiť!

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
50%
Páči sa mi to
40%
Chcem to
0%
Mám to
10%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dávid Igaz
Šéfredaktor a spoločník FonTech.sk, no najmä technologický nadšenec, ktorý nepohrdne akoukoľvek novinkou. Ak by si sa potreboval o niečom poradiť, neváhaj a napíš mi na [email protected]