NASA je rozhodnutá a odhodlaná prenasledovať stanovené termíny programu Artemis a návratu na Mesiac aj napriek tomu, že už viac nie sú realistické. Vykonali preto veľmi dôležitú voľbu a z troch navrhovaných pristávacích modulov vybrali ponuku od SpaceX, informuje NASA.

Z troch zásadne odlišných systémov tak na Mesiaci pristane špeciálna verzia druhého stupňa rakety Starship. Pre pomerne konzervatívnu vládnu agentúru, ako je NASA, ide o veľmi odvážny krok – kým systémy Blue Origin a Dynetics boli vo svojej podstate veľmi podobné historickému modulu Apollo, Starship je drasticky odlišná. Pre 18 astronautov, ktorí poletia na Mesiac, však aj tá najvzrušujúcejšia.

Najväčší, najlacnejší, najpokrokovejší

Spoločnosť SpaceX mala v tejto súťaží hneď niekoľko dôležitých výhod, ktoré jej pomohli k získaniu kontraktu v hodnote 2,89 miliardy amerických dolárov (2,41 mld. €). Azda najväčšou výhodou je, že narozdiel od Dynetics a Blue Origin nevyvíjajú svoj modul špecificky na toto využitie. Starship je systém pre transport nákladu a ľudí predovšetkým na Mars, dostane sa však prakticky kamkoľvek.

Test prototypu druhého stupňa rakety Starship, ktorá ma štartovať z Marsu práve v konfigurácii jediného stupňa. Zdroj: SpaceX / Flickr

SpaceX mohol vďaka tomu ponúknuť najnižšiu cenu, no tam jeho výhody nekončia. V porovnaní so svojimi konkurentmi unesie Starship najväčšiu hmotnosť a má aj najväčší nákladový priestor. Jednou z nevýhod modulu Blue Origin bolo, že po každom návrate na vesmírnu stanicu na orbite Mesiaca mala ostať na jeho povrchu približne polovica celého modulu.

Z krátkodobého hľadiska to problematické nie je, zdá sa však nezmyselné zbytočne nechávať na Mesiaci tak veľké kusy odpadu. Artemis je spolupráca zameraná aj na dlhodobú udržateľnosť a efektivitu takéhoto výskumu a pri posudzovaní dizajnov mysleli aj na tento aspekt programu. Modul Blue Moon navyše predstavoval aj potenciálne riziko pre astronautov – mnohí si totiž neboli istí bezpečnosťou dlhočizného rebríka, ktorý je v prípade tohto dizajnu nutný.

Nejde o prvý dôležitý kontrakt týkajúci sa Mesiaca, ktorý SpaceX získal. Novú vesmírnu stanicu na jeho obežnej dráhe totiž vynesie do kozmu ich opakovateľne použitá raketa Falcon Heavy – najvýkonnejšia raketa, aká je momentálne v prevádzke.

NASA/SpaceX

Diskvalifikovala sa Bezosova spoločnosť sama?

Nakoniec sa zdá, že NASA nemala príliš z čoho vyberať. Podľa oficiálnych dokumentov pri posudzovaní návrhov jednotlivých spoločností zistili, že ponuka od Blue Origin porušuje niektoré inštrukcie, kvôli čomu sa spoločnosť nemohla zúčastniť súťaže o kontrakt bez toho, aby prebehli potrebné diskusie a vyjednávania s vládou.

Na to už je teraz neskoro a kontrakt oficiálne získal SpaceX. Na ďalšie odklady nie je čas, NASA sa ponáhľa a chce stihnúť v minulosti stanovené termíny – alebo aspoň zminimalizovať meškanie. Len nedávno prebehol posledný test prvého stupňa rakety SLS, ktorá má letieť k Mesiacu už koncom tohto roka. Testy prebehli aj na iónovom pohone, ktorý dostane základ vesmírnej stanice na obežnú dráhu Mesiaca.

Blue Origin

Spoločnosť Blue Origin však z programu Artemis ešte vždy úplne nevypadla, potenciál skrýva ich pripravovaná raketa New Glenn. Tú síce postihlo niekoľko omeškaní a jej inauguračný let uvidíme neskôr, než sme si mysleli, NASA ale už stihla schváliť jej možnosť uchádzať sa o budúce kontrakty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú