Súkromná kozmická spoločnosť SpaceX oslavuje úspech prvej civilnej misie Inspiration4. Potvrdzuje pritom, že rakety Starship skonštruujú aj exkluzívne za účelom vesmírneho turizmu. Úrady sa navyše konečne rozhýbali a zverejnili environmentálny posudok štartov Starship z Boca Chica v Texase, informuje portál Space News.

Mobilné vesmírne hotely?

Kadencia súkromných vesmírov sa začína postupne stupňovať a okrem civilnej misie Inspiration4 má SpaceX naplánovaných už niekoľko letov aj pre Axiom Space, ktoré vynesú turistov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Štyroch astronautov, ktorý sa vrátili z vesmíru, prišiel privítať aj Musk osobne – tí sa ešte pred letom vyjadrili, že sa s nimi veľmi nerozpráva.

Vďačia za to znižujúcim sa cenám za lety rakiet, ktoré dokázala Muskova spoločnosť znížiť vďaka ich opakovanému používaniu. Pristávanie prvých stupňov rakiet Falcon 9 spôsobilo revolúciu, ktorú sa snažia nasledovať aj ostatné firmy raketového priemyslu.

Astronautka Hayley Arceneaux po návrate z vesmíru. Zdroj: SpaceX/Flickr

Tam to ale nekončí a Benji Reed, riaditeľ programov ľudských vesmírnych letov spoločnosti SpaceX sa vyjadril, že chcú postaviť rakety Starship, ktoré budú dedikované čisto na turistické lety, píše Ars Technica. A to už nie je len malá kozmická loď, ale obrovský vesmírny hotel.

Neprekonateľná veľkosť

Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Blue Origin, ktorá chce Muskovmu SpaceX konkurovať, túži po vesmírnych hoteloch. Ako prvý ich však zrejme dosiahne práve Musk, pretože raketa Starship unesie podľa SpaceX vyše 100 ton a 1100 m3 využiteľného priestoru.

To je viac, než vnútorný priestor celej Medzinárodnej stanice dohromady. A ak Starship zníži cenu čo i len čiastočne v porovnaní s tým, čo Musk sľubuje, bude mať obrovský úspech. Benji Reed totiž tvrdí, že už teraz zaznamenávajú oveľa väčší záujem o turistické lety.

Umelecká predstava interiéru Starship a spoločenskej miestnosti v nej. Zdroj: SpaceX/Flickr

Avšak kým Falcon 9 a Crew Dragon sú v plnej prevádzke, Starship toho má pred sebou ešte mnoho. S posádkou má síce obletieť Mesiac už v roku 2023, končí ale rok 2021 a prototyp stále čaká na svoj úplne prvý orbitálny let. No aj v tomto smere prichádzajú dobré správy.

Úrady sa konečne pohli

Vývoj a testovanie rakety Starship je v oblasti Boca Chica (Texas) známe, bohužiaľ, aj svojim neblahým vplyvom na lokálny ekosystém a život obyvateľov. Keď Federálny letecký úrad (FAA) udelil SpaceX licenciu, nepočítal s tak veľkými raketami.

Koncom minulého roka navyše spoločnosť svoju licenciu porušila pri nepovolenom štarte prototypu SN8 (v novom značení Ship 8), ktorý bol výsledkom chybnej a chaotickej komunikácie.

Test prototypu druhého stupňa rakety Starship, s označením SN8, dnes Ship 8, ktorý porušil pravidlá licencie spoločnosti koncom roka 2020. Zdroj: SpaceX/Flickr

Po dlhšej odmlke FAA zverejnil environmentálny posudok a pre Starship to nevyzerá vôbec tak zle, ako niektorí možno čakali, informuje Ars Technica. Požiadala zároveň, aby sa ľudia k problematike vyjadrili. Fáza verejného vyjadrenia skončí 18. októbra, podľa posudku je však dopad na okolie minimálny a SpaceX si môže byť takmer istý, že im úrady dovolia z Boca Chica, aspoň do určitej miery, štartovať.

Výroba motorov naberá na obrátkach

Ako píše NASASpaceflight, SpaceX buduje v McGregore (Texas), kde konštruuje a testuje svoje raketové motory, novú továreň. Tá má produkovať raketové motory Raptor, ktoré poháňajú práve Starship.

Musk sa v minulosti vyjadril, že chcú postaviť jednu celú raketu každých 72 hodín. To znamená, že potrebujú vyrobiť každý deň jeden R-Vac, teda Raptor optimalizovaný na prevádzku vo vákuu a približne 12 „klasických“ Raptorov.

Raketové motory Raptor, R-Vac napravo vzadu. Nová verzia, tzv. Raptor 2, má mať podľa Muska oveľa menej komplikovaného potrubia. Zdroj: Everyday Astronaut/Youtube Screenshot

Všetky motory treba zároveň otestovať. SpaceX má momentálne v McGregore 5 stojanov na testovanie motorov, čo pri spomínaných produkčných číslach stačiť nebude. Prvý stupeň Booster 4 a druhý stupeň Ship 20 medzitým v Boca Chica čakajú na intenzívne testovanie. Štart motorov prvého stupňa mal podľa Muska prebehnúť už počas minulého týždňa – poznáme však jeho odhady.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú