Testovací prototyp prvého stupňa rakety Starship, známy ako Super Heavy Booster 4, je naspäť na štartovacej rampe a chystá sa na svoj prvý test motorov. Pri troche šťastia sa ešte dočkáme ešte tento rok aj jeho letu do vesmíru, najprv však prídu testy – motory chcú naštartovať už počas budúceho týždňa, píše Teslarati.

Dočkáme sa gigantického ohňostroja?

Elon Musk prostredníctvom Twitteru informoval o plánoch SpaceX, podľa ktorých vykonajú testovací štart raketových motorov Raptor na prvom stupni Super Heavy Booster 4.

Ten má pomôcť vyniesť do vesmíru druhý stupeň Starship 20, ktorý je momentálne na suborbitálnej štartovacej rampe B a technici pracujú na oprave jej tepelného štítu.

Raketa mala pritom podľa pôvodných plánov letieť už pred niekoľkými mesiacmi a chvíľu sa zdalo, že jediné čo SpaceX zdrží, je Federálny letecký úrad, ktorý zatiaľ firme neudelil novú licenciu na lety do vesmíru s tak obrovskou raketou. Pôvodné plány totiž zahŕňali iba rakety s veľkosťou Falcon 9 alebo Falcon Heavy.

Nakoniec sa však ukázalo, že aj samotný SpaceX potrebuje o niečo viac času a Starship zatiaľ nie je pripravená. Zlomila svetový rekord, keď oba stupne spojili na štartovacej rampe a vytvorili tak najvyššiu raketu v histórii. Následne ich ale opäť rozpojili, keďže je nutné vykonať dodatočné testy a konštrukčné práce.

Vlastnú raketu veľmi podobnú Starship pripravuje aj Jeff Bezos a jeho spoločnosť Blue Origin, ktorá je ale ďaleko pozadu.

NASASpaceflight/Youtube

Druhý let všetko zmení

Počas prvého testovacieho orbitálneho letu je cieľom predovšetkým kompletné otestovanie systému a samotný Musk ani nepočíta s tým, že sa obe časti rakety vrátia naspäť na Zem. Jej nástupca, Booster 5 a Ship 21, však má oveľa väčšie a ambicióznejšie plány.

Nie je úplne jasné, čo sa stane s druhým stupňom a či sa vôbec pokúsi o typické pristátie, prvý stupeň však chcú zachytiť do obrovských ramien na odpaľovacej veži. Sotva sme si zvykli na pristávanie rakiet Falcon 9 brzdením s poslednými zvyškami paliva, SpaceX je už pripravený priniesť úplne novú metódu opakovaného použitia rakiet.

Nie je zatiaľ známe, koľko motorov na rakete počas tohto testu naštartujú. Musk pôvodne spomínal, že sa pokúsia o niekoľko jednotlivých testov a počet aktívnych motorov budú postupne zvyšovať. Množstvo jeho plánov a predpovedí týkajúcich sa Starship ale nevyšlo a je možné, že už počas budúceho týždňa na pár momentov naštartujú všetkých 29 motorov naraz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP