Spoločnosť SpaceX doteraz vykonala viacero testov padákov pre modul, v ktorom by mala o pár mesiacov vyletieť do vesmíru prvá posádka astronautov. Nedávno sa uskutočnil ďalší testovací let, ktorý mal overiť spoľahlivosť a funkčnosť padákov.

Kvôli makete Crew Dragon však toto testovanie skončilo neúspechom. Maketa modulu sa kvôli padákom, ktoré sa neotvorili, zničila. SpaceX tvrdí, že pri teste bol falošný modul Crew Dragon nestabilný a pri páde ho pripevnené padáky nespomalili. Pred sebou však má ďalšie dva testy, informuje portál Space News.

Prví astronauti mali v module Crew Dragon vyletieť už v máji. SpaceX ešte pred blížiacim sa letom vykonala ďalší test padákov, ktoré majú pri spätnom dopade modulu na zem znížiť jeho rýchlosť, aby mohol bezpečne pristáť. Po niekoľkých úspešných, ale aj neúspešných testoch, došlo pred dvomi dňami k ďalšiemu zlyhaniu, z ktorého však netreba podľa spoločnosti viniť padáky.

Nevydarený test padákov môže ovplyvniť prvý let s posádkou

Pri teste sa maketa modulu Crew Dragon zničila. Všetko mala zapríčiniť práve falošná verzia modulu, ktorý mal byť helikoptérou vynesený na cieľové miesto. Počas letu bol však nestabilný a pilot bol kvôli tomu nútený odpojiť modul skôr než sa dostal nad určenú lokalitu. Padáky sa počas pádu makety neotvorili, avšak nie z dôvodu závady, ale kvôli tomu, že neboli odistené a nedostali sa nad miesto určenia.

Kapsula Crew Dragon od SpaceX. Zdroj: SpaceX

Nenechaj si ujsť
SpaceX oslavuje: Muskova firma už zvládla 50 úspešných pristátí rakety

Pilot helikoptéry tak podľa vyjadrení anonymného zdroja pre portál Parabolic Arc musel kvôli nestabilnej napodobenine modulu počas letu zachrániť seba aj posádku. Napriek tomu, že nešlo o zlyhanie padákov, môže táto nepríjemná udalosť ovplyvniť samotný let posádky v Crew Dragon.

Ten je naplánovaný na druhú polovicu mája, no kvôli nezvládnutému testu padákov sa môže odložiť na jún. Zatiaľ sa však stále počíta s pôvodným termínom demonštračného letu s astronautmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom