Spoločnosť SpaceX dnes úspešne odštartovala ďalšiu raketu Falcon 9 vrámci misií, ktorými vynáša na obežnú dráhu satelity Starlink. Tentokrát bolo na palube rakety celkovo 60 satelitov. Posledná várka satelitov Starlink pritom vyletela na orbitu ešte 18. augusta, kedy boli spolu s 58 satelitmi spoločnosti na palube aj 3 malé satelity SkySat.

SpaceX nedávno absolvoval svoju jubilejnú 100. misiu. Ďalšie detaily z tohto letu nájdeš v tomto článku. Neskôr spoločnosť oslávila aj jubilejný 100. štart rakety Falcon a vrámci svojich vesmírnych letov tak dosiahla ďalšie významné míľniky. Firma Elona Muska naďalej pokračuje v budovaní konštelácie satelitov Starlink, prostredníctvom ktorých chce spustiť globálne internetové pripojenie.

K verejnému beta testu potrebuje 800 Starlinkov. S dnešným letom je opäť bližšie k spusteniu verejnej testovacej prevádzky internetového pripojenia, ktoré si nedávno vyskúšali aj prví beta testeri. Vo výsledkoch meraní odhalili prvotné rýchlosti, ktoré dosiahli s týmto pripojením od SpaceX. Detailné výsledky nájdeš v samostatnom článku.

SpaceX opäť rozširuje konšteláciu Starlinkov. Tentokrát ich vyniesol 60

Dnes tak z Mysu Canaveral úspešne odštartovala ďalšia misia, ktorá rozšíri celkovú konšteláciu Starlinkov už na 715 satelitov. Falcon 9 štartoval o 14:46 nášho času z komplexu 39A v Kennedyho vesmírnom centre. Pôvodne mala raketa odštartovať ešte v nedeľu 30. augusta, avšak kvôli zlému počasiu bola misia odložená. Ďalšiu príležitosť na let mala spoločnosť 1. septembra, no nakoniec bol štart misie preložený na dnešok.

1.stupeň rakety Falcon 9 pri tomto lete bol využitý pri júnovej misii, kedy vyniesol na orbitu GPS III Space Vehicle 3. Bližšie informácie o tomto štarte nájdeš v samostatnom článku. Tento let tak bol pre prvý booster druhým a po odpojení od druhého stupňa, ktoré nastalo približne 2 a pol minúty po štarte, sa 1. stupeň vrátil späť na dronovú loď Of Coure I Still Love You.

Krátko po 3 minútach od štartu sa oddelili aj obe polovice aerodynmického krytu, ktoré sa pokúsili zachytiť lode Mr. Tree a Ms. Chief. K pristátiu prvého stupňa došlo zhruba 8 minút po štarte. Satelity Starlink boli potom vypustené len necelých 15 minút od začiatku misie a v najbližších dňoch a týždňoch budú pomocou zabudovaného iónového pohonu pokračovať na finálnu orbitu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom