sonyEšte pred niekoľkými rokmi patrilo japonské Sony medzi lídrov vo svete smartfónov, no postupom času sa karta obrátila. Spoločnosť už predajmi nedokáže dohnať tak silných hráčov ako Apple, Samsung, či Huawei, no svoj biznis sa zavrieť ešte nechystá. Dôvod pre ďalšie pôsobenie vo smartfónovom priemysle aj napriek výrazným stratám našlo Sony v 5G technológii, ktorá má podľa neho nesmierny potenciál.

Nelichotivú situáciu s predajom svojich modelov si uvedomuje aj samotná spoločnosť. Tá prednedávnom oznámila, že sa chystá urobiť kroky, ktorými zredukuje svoju ponuku smartfónov, aby mohla viac profitovať. V tomto prípade však nie je reč o veľkých ziskoch. Sony sa chce hlavne udržať v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom priemysle.

Napriek neúspechu sa Sony nevzdá

Za posledný fiškálny rok totiž spoločnosť predala len 13,5 milióna smartfónov, čo je až o 500 000 kusov menej, než sa predpokladalo. Ako sa zdá, tak situácia s predajom týchto zariadení z Japonska sa zrejme nezlepší, no Sony sa nevzdáva. Podľa odhadov by malo byť počas tohto fiškálneho roka predaných len 10 miliónov kusov smartfónov Sony. Upadajúci biznis spoločnosti tak už nie je tým, čo býval kedysi a zrejme už ani nebude. Napriek nepriazni chce v tomto segmente zariadení firma zotrvať.

Nenechaj si ujsť
Sony predstavilo prémiovú Xperiu XZ2. Prináša unikátny displej a nádejné fotoaparáty

Dôvodom je 5G technológia, ktorá by sa mala podľa očakávaní dostať do komerčného využitia už v blízkej budúcnosti. Záujem spoločnosti o 5G prezradil aj CFO Hiroki Totoki, podľa ktorého má táto technológia obrovský potenciál, nakoľko umožní vysokou rýchlosťou a nízkou latenciou prepojiť všetky zariadenia s cloudom. Sony tak chce naďalej pracovať na vývoji 5G pripojenia a jeho aplikáciách. Svoje využitie si táto technológia nakoniec môže nájsť vo všetkých produktoch tejto japonskej spoločnosti. Do tej doby sa však musí firma v smartfónovom biznise udržať.

Obeťami sa môžu stať lacnejšie smartfóny

Daň za pôsobenie v tejto sfére ale nebude vôbec malá. Keďže vieme, že nové technológie prichádzajú vždy najprv do vlajkových lodí výrobcov, môže sa aj 5G technológia spočiatku ocitať len v prémiových modeloch od Sony. Ostatné kúsky a najmä tie z nižšej a strednej triedy tak môžu časom úplne vymiznúť. Spoločnosť by teda nechala v hre len smartfóny, ktoré budú môcť používateľom ponúknuť najnovšie inovácie a mohla na nich aj čo-to zarobiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP