Dlhodobo známy problém v divízii smartfónov japonského Sony sa po ohlásení predajov v 2. kvartáli tohto roka ešte viac prehlbuje. Spoločnosti sa v predajoch jej modelov vôbec nedarí a podľa všetkého sa situácia už nezlepší. Niekdajší veľkovýrobca skvelých smartfónov, Sony, teraz v tomto segmente značne tápa, čo dokazujú aj minimálne predaje za uplynulé mesiace.

Kým sa Samsung, Huawei, Apple, ale aj Xiaomi a Oppo môžu pochváliť výbornými predajmi, Sony takýto dôvod na radosť nemá. Neschopnosť spoločnosti v minulých rokoch prispôsobiť sa aktuálnym trendom v oblasti dizajnu a výbavy smartfónov vyústila v katastrofický scenár, ktorý pre budúcnosť týchto zariadení z Japonska neveští nič dobré.

Sony smartfóny upadajú do záhuby

Za posledný štvrťrok spoločnosť po celom svete predala len chabé 2 milióny kusov svojich smartfónov. V porovnaní s rovnakým obdobím z minulého roka je toto číslo menšie až o 1,4 milióna kusov. Kým ostatní giganti v tomto priemysle predajú takéto množstvo behom pár dní, Sony to trvalo niekoľko mesiacov. Viaceré veľké spoločnosti už zrejme túto japonskú firmu nepokladajú v oblasti smartfónov za žiadnu konkurenciu. Svojimi slabými predajmi sa Sony približuje spoločnosti HTC, ktorej sa v tomto segmente darí rovnako zle.

V roku 2017 sa k zákazníkom dostalo len 13,5 miliónov Sony smartfónov a predpoklady na tento rok hovoria len o 10 miliónoch kusoch. Očakávania sú však ešte horšie, než sa zdalo a reálne môže za rok 2018 táto spoločnosť predať len 9 miliónov svojich modelov. Z veľkej časti si za úpadok tohto biznisu môže spoločnosť sama, keď počas dlhých rokov odmietala inovovať dizajn a možnosti svojich modelov.

Nenechaj si ujsť
Sony v biznise so smartfónmi tápa. Kvôli jedinej technológii sa ho ale snaží udržať

Dlhý čas sme sa tak stretávali s hrubými rámikmi. Tie rýchlo vyšli z módy a záujem o takéto kúsky začal výrazne klesať. O čosi lepšie je na tom už aj BlackBerry. Táto americká firma sa ale taktiež nepodriaďuje najmodernejším trendom. Zákazníkovi však dokáže ponúknuť jedinečné modely s hardvérovou klávesnicou a bezpečným systémom. Smartfónový priemysel tak prechádza veľkými zmenami, ktoré môžu z pôsobenia v tomto biznise vylúčiť spoločnosti neschopné konkurencie. Medzi nimi sa ocitá aj Sony, ktoré bolo svojho času ikonickým výrobcom týchto zariadení.

Spoločnosť sa nevzdáva

Financie spoločnosti ako takej sú však relatívne slušné, za čo môže najmä oddelenie pre konzoly PlayStation. Predaje týchto herných zariadení prinášajú Sony nemalé zisky, ktoré udržiavajú jej finančnú stránku v dobrom stave. To už neplatí o mobilnej divízii, ktorej problémy sa neustále len prehlbujú. Spoločnosť mala dokonca uvažovať o ukončení výroby smartfónov. Posledné novinky však naznačujú, že sa dočkáme predstavenia ďalšej vlajkovej lode, Xperie XZ3, ktorá sa ukázala na renderoch.

Zobraziť celú galériu (0)
Sony Xperia/YouTube

Samotné Sony by ale aj po odstávke výroby smartfónov mohlo v tomto priemysle pôsobiť naďalej ako dodávateľ komponentov. Vo svojom katalógu má totiž mnoho snímačov, ktoré sa ocitajú vo fotoaparátoch smartfónov tých najznámejších výrobcov. Navyše v tomto smere inžinieri nezaspali na vavrínoch a ukázali nový snímač, ktorý môže zmeniť svet mobilného fotografovania. Ako sa však vyvinú predaje týchto zariadení z dielne Sony ukáže len čas.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú