Spoločnosť Sony má nového generálneho riaditeľa, ktorý nahrádza Kaza Hiraiho. Nové vedenie pripravuje nový plán do budúcnosti smerovania spoločnosti a smartfóny v nej už nemusia figurovať.

Nová generálna riaditeľka spoločnosti Sony minulý utorok predstavila nový trojročný plán pre smerovanie spoločnosti. Hlavné zameranie predstaveného plánu bolo orientované na služby a ďalšie hlavné oblasti, ktoré prinášali spoločnosti zisky. Tento plán však nezahŕňal spotrebiteľské produkty, medzi ktoré patria smartfóny, kamery či populárne herné konzoly PlayStation. Majú sa fanúšikovia týchto produktov obávať?

Netreba robiť paniku. Avšak…

Možno sú naše obavy neopodstatnené, no existuje niekoľko dôvodov, prečo by sme v blízkej budúcnosti už nemuseli smartfóny od Sony vidieť. Podiel na trhu so smartfónmi sa pre Sony v posledných rokoch veľmi zužuje. Hoci má na celosvetovom trhu silné meno a množstvo spokojných zákazníkov, pravdou zostáva fakt, že spoločnosť v tomto segmente nie je tak zisková ako by si želala. V tomto roku zatiaľ predala približne 10 miliónov smartfónov v porovnaní s minulým rokom, kedy predala 22,5 miliónov.

Sony má jednoducho problém nájsť svoj oporný bod mimo Ázie. Najnovšie modely Xperia XZ2 a XZ2 Compact sú to najlepšie čo spoločnosť vytvorila a ukazujú, že Sony sa stále zlepšuje. Avšak, konkurencia je veľmi silná a spoločnosť by musela ešte viac zapracovať, aby mohla reálne konkurovať. Neustále sa spomínal bezrámikový dizajn, na ktorý spoločnosť ešte stále adekvátne nezareagovala a už dlho nepriniesla inovácie, ktoré by na jej smartfóny upriamili pozornosť. Pokiaľ chce Sony ostať v hre, má čo napravovať a doháňať.

PlayStation 4 tiež nemá na ružiach ustlané

Misky váh sú naklonené aj v prípade obľúbenej konzoly PlayStation 4. Predaj konzoly klesol v poslednom štvrťroku o 18 % a vedenie pripúšťa, že PS4 sa blíži ku koncu svojho životného cyklu. O budúcnosť PS4 by sme sa však nemuseli báť, pretože konzola stále vynáša veľké zisky a na hernom trhu má veľmi silné postavenie. Ukončenie výroby by znamenalo odstrihnutie veľkých ziskov z herného priemyslu, streamovacích služieb a v neposlednom rade obrovskú nevôľu fanúšikov spoločnosti. Práve preto je veľmi nepravdepodobné, že PS4-ka už svoje miesto v spoločnosti nenájde.

Zisky upriamujú smerovanie Sony iným smerom

Tak ako pre každú spoločnosť na svete, aj v prípade Sony sú najdôležitejšie zisky. Spoločnosť sa preto plánuje zamerať hlavne na služby. Taktiež produkuje veľké množstvo objektívov a senzorov pre klasické aj mobilné fotoaparáty. Práve z tejto oblasti spoločnosti prichádzajú miliardové zisky a je teda prirodzené, že budúcnosť spoločnosti bude orientovaná práve týmto smerom. Úprimne však dúfame, že Sony na svoje smartfóny nezanevrie a práve naopak, posunie ich o level vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP