Vďaka prebiehajúcemu technologickému veľtrhu CES 2018, ktorý sa koná v Las Vegas, sa môžeme v nasledujúcich dňoch tešiť na príval noviniek. Hneď tri nové smartfóny teraz prichádzajú z dielne Sony.

Prvé dva nové kúsky sa zaraďujú do série zariadení Xperia XA a konkrétne ide o modely Xperia XA2 a Xperia XA2 Ultra. Sony s týmito zariadeniami mieri do strednej triedy, no má aj vychytávky, ktoré by rozhodne zaujali aj vo výkonnejších smartfónoch.

Stavia na tradícii

Dizajnový štýl Omnibalance, ktorý razí Sony sa značne odlišuje od väčšiny súčasných výrobcov. Zatiaľ čo ostatní sa snažia o radikálne zužovanie rámikov okolo displeja, japonská spoločnosť si stále ponecháva pomerne rozmerné rámiky na hornej a dolnej strane. Výnimkou nebudú ani nové modely Xperia XA2 a Xperia XA2 Ultra. Vpredu tak nájdeme tenké rámiky len po bokoch smartfónov, mení sa ale napríklad zadná strana. Snímač odtlačkov prstov sa oproti predchodcom presúva z tlačidla napájania dozadu.

Mieria do strednej triedy

Okrem celkového dizajnu v tradičnejších vodách ostávajú aj displeje. Tie nenasledujú trend s pomerom strán 18:9 a ponúknu rozdelenie obrazovky 16:9. Oba displeje pritom disponujú FullHD rozlíšením, no menší model XA2 ponesie 5,2-palcový panel a väčší XA2 Ultra dostáva až 6 palcov.

Smartfóny majú spoločný aj procesor. Tým je osemjadrový Snapdragon 630, ktorý bude spolupracovať s 3 GB RAM v modeli XA2 a so 4 GB RAM pri verzii Ultra. Rozdiel bude aj v pamäťových konfiguráciách. Menší smartfón ponúkne Sony len v 32 GB prevedení, zatiaľ čo väčší XA2 Ultra dostane aj model so 64 GB vnútornou pamäťou. Súčasťou noviniek je technológia SmartAmp, ktorá vylepšuje zvukový výstup. K dispozícii však bude len jeden reproduktor. Batéria poskytne kapacitu 3300 mAh, respektíve 3580 mAh v modeli Ultra a chýbať nebude technológia rýchleho nabíjania.

Zaujímavá fotografická výbava

Výrazný odlišovací prvok, v porovnaní s konkurenciou v strednej triede, ponúkne Sony v oblasti fotoaparátov. Oba modely dostanú 23 MPx zadný fotoaparát, ktorý disponuje nastavením citlivosti ISO až na úroveň 12 800. Používatelia budú môcť nahrávať video v rozlíšení 4K, ale aj slow-motion pri 120 snímkach za sekundu. Xperia XA2 príde vpredu s jedinou 8 MPx kamerou, so širokouhlým záberom 120°. Výraznejší hardvér ale dostáva model Ultra. Ten poskytne aj druhý predný fotoaparát, tentoraz s rozlíšením 16 MPx a vlastnou stabilizáciou obrazu. Používatelia si selfie môžu prisvietiť aj vďaka zabudovanému blesku.

Ešte jedna novinka

Okrem týchto smartfónov Sony počas CES 2018 predstavuje aj model Xperia L2. Ten sa v niekoľkých špecifikáciách prekrýva s menšou novinkou série XA. Má podobný dizajn, 3 GB RAM, 32 GB vnútorné úložisko aj 3300 mAh batériu. Procesorom je tentokrát MediaTek MT6737T, displej ponúka 5,5 palcov, ale zároveň len HD rozlíšenie. Zadný fotoaparát tentoraz disponuje rozlíšením 13 MPx, predná kamera je rovnaká ako u XA2, a teda 8 MPx širokouhlý snímač.

Nenechaj si ujsť
Sony predstaví nové vlajkové lode na MWC 2018. Poznáme kľúčové špecifikácie

Prídu o pár týždňov

Všetky tri novinky by mali prísť na trh niekedy začiatkom februára. Otázna je však ich cena. Tá sa bude odvíjať od jednotlivých trhov, no napríklad predchádzajúce modely zo série XA stáli 300 dolárov (250 €) pri modeli XA2, respektíve 370 dolárov (približne 310 €) pri verzii Ultra. V prípade Xperia L2 je cena otáznejšie, keďže naposledy sme videli zariadenie tejto modelovej rady ešte v roku 2013. Zo všetkých teraz predstavených modelov budú k dispozícii viaceré farebné prevedenia. Čo hovoríš na novinky, ktoré predstavil Sony? Majú šancu presadiť sa?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom