Sonda Cassini bola do vesmíru vypustená v roku 1997 s cieľom preskúmania Saturnu a jeho okolia. Po úctyhodných 20-tich rokoch ale musela svoju misiu skončiť a odchádza do zaslúženého dôchodku.

Cassini na obežnú dráhu Saturnu priletela až v roku 2004, takže 7 rokov trvala iba jej cesta (3,5 miliardy kilometrov) a 13 rokov bol realizovaný výskum. NASA s ňou stratila signál dnes o 13:55 nášho času, čo znamená, že v tomto čase sa veľkou rýchlosťou rútila do hornej atmosféry Saturnu a neodvratne sa rozpadla. Zneškodnenie sondy ale bolo už roky plánované, a to z dôvody ochrany planetárneho systému. Na mesiacoch Enceladus a Titan je totiž predpokladaná existencia života a NASA nechce riskovať, aby sonda do niektorého z mesiacov nechtiac narazila a rozšírila na ňom Zemské mikróby.

Je koniec, ale iba dočasne

cassini
Zobraziť celú galériu (5)
Saturn a jeho prstence. zdroj fotografie: NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute

Nenechaj si ujsť
Sonda Cassini prináša úžasné zábery prstenca Saturnu. Takto si ho ešte nikdy predtým nevidel

Týmto ale NASA s výskumom Saturnu ešte nekončí a v budúcnosti sa naň plánuje vrátiť. Cassini strávila viac než desaťročie lietaním okolo Saturnu s približovaním sa k niekoľkým mesiacom. Počas tohto obdobia prišla s mnohými objavmi, ktoré predtým nikto nečakal.


Snáď najväčším objavom bol oceán pod kôrou mesiaca Enceladus, na ktorom by mohol existovať život. Na Titane zas boli objavné rieky a jazerá. Lúčenie sa so sondou nebolo jednoduché a vedci, ktorí s ňou pracovali, na ňu ešte budú určite dlho spomínať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú