Sonda Cassini bola do vesmíru vypustená v roku 1997 s cieľom preskúmania Saturnu a jeho okolia. Po úctyhodných 20-tich rokoch ale musela svoju misiu skončiť a odchádza do zaslúženého dôchodku.
Cassini na obežnú dráhu Saturnu priletela až v roku 2004, takže 7 rokov trvala iba jej cesta (3,5 miliardy kilometrov) a 13 rokov bol realizovaný výskum. NASA s ňou stratila signál dnes o 13:55 nášho času, čo znamená, že v tomto čase sa veľkou rýchlosťou rútila do hornej atmosféry Saturnu a neodvratne sa rozpadla. Zneškodnenie sondy ale bolo už roky plánované, a to z dôvody ochrany planetárneho systému. Na mesiacoch Enceladus a Titan je totiž predpokladaná existencia života a NASA nechce riskovať, aby sonda do niektorého z mesiacov nechtiac narazila a rozšírila na ňom Zemské mikróby.
Je koniec, ale iba dočasne


Sonda Cassini prináša úžasné zábery prstenca Saturnu. Takto si ho ešte nikdy predtým nevidel
Týmto ale NASA s výskumom Saturnu ešte nekončí a v budúcnosti sa naň plánuje vrátiť. Cassini strávila viac než desaťročie lietaním okolo Saturnu s približovaním sa k niekoľkým mesiacom. Počas tohto obdobia prišla s mnohými objavmi, ktoré predtým nikto nečakal.
Snáď najväčším objavom bol oceán pod kôrou mesiaca Enceladus, na ktorom by mohol existovať život. Na Titane zas boli objavné rieky a jazerá. Lúčenie sa so sondou nebolo jednoduché a vedci, ktorí s ňou pracovali, na ňu ešte budú určite dlho spomínať.
Tech

Obrovský dizajnový posun. Novú Škodu Fabia Monte Carlo nafotili na verejnosti pri testoch

ZAUJÍMAVÉ Takto sa rodia legendy. Čo je za grafickým kabátom najkrajších hier histórie? Viac, ako si myslíš

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Lietať s dronom v 2021 už nebude také jednoduché. Prehľad všetkých nových pravidiel a obmedzení

AKTUÁLNE Trump naposledy trestá Huawei, ruší už udelené licencie, firma príde o ďalších kritických dodávateľov
