Pokiaľ sa zaujímaš o dianie vo vesmíre, možno si už počul o planetárnej sonde Cassini-Huygens. Jedná sa o spoločný projekt americkej agentúry NASA, európskej organizácie ESA a talianskej kozmickej agentúry ASI.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Sonda bola do vesmíru vynesená v roku 1997 a bola určená na výskum Saturnu a jeho okolia. Jej púť sa už ale pomaly chýli ku koncu a na záver od nej dostávame porciu zaujímavých fotografií.

Prstenec, ako si ho ešte nevidel

Fotografie sa týkajú prstenca planéty, ktorý bol fotený zo vzdialenosti 76 000 kilometrov. Na prvej fotografii môžeme vidieť vlnové hrebene, pri ktorých je prstenec tenší s opakujúcim sa vzorom. Je to spôsobené najmä tým, že mesiace Janus a Epimetheus si každé štyri roky na obežnej dráhe vymieňajú pozície. Čím je Janus väčší, tým je efekt na prstenci zreteľnejší.

Na druhej fotografii môžeš vidieť prstenec v jeho prirodzenej farbe. Pri pohľade cez teleskop sú totiž jeho farby skreslené, keďže ich výrazne ovplyvňuje Saturn. Na tejto fotografii bol ale použitý červený, zelený a modrý filter, pričom bola odhalená prirodzená svetlohnedá farba prstenca. NASA dodáva, že zatiaľ si nikto nie je istý, čo dodáva prstencu takúto farbu. Prstence väčšinou tvorí voda a ľad, takže by sa mali skôr javiť ako biele.

Nenechaj si ujsť
Sonda Kepler spravila jeden z jej najväčších objavov doteraz. Našla planéty, na ktorých môže byť život

Nechýba ani verzia s vylepšenými farbami, ktorá ešte lepšiu ukazuje kontrast medzi rôznymi časťami prstenca. Existujú špekulácie, že červenejšie časti sú bohaté práve na ľad. Dúfajme, že záznamy z končiacej Cassini prezradia niečo naviac.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
67%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
33%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.