Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ani štyri roky od vypuknutia pandémia ochorenia Covid-19 nie je jasné, kde sa vlastne vzala. Najrozšírenejšou teóriou vysvetľujúcou pôvod vírusu SARS-CoV-2 je prenos zo zvieraťa na človeka, konkrétne z netopiera. Už takmer od počiatku však koluje aj teória o možnom úniku z laboratória, pričom podľa novej štúdie austrálskych vedcov táto možnosť nie je tak šialená, ako sa zdá.

Prekvapivá pravdepodobnosť

V rámci novej štúdie prišiel tím austrálskych vedcov s prekvapivým výsledkom, pri ktorom získala možnosť úniku tohto vírusu z laboratória až 41 zo 60 bodov. To znamená pravdepodobnosť na úrovni asi 68 % po tom, čo experti vyhodnotili všetky dostupné dôkazy a premenné, ktoré únik a následné šírenie ochorenia SARS-CoV-2 sprevádzali, vysvetľuje portál StudyFinds.

Potvrdiť s istotou takýto pôvod vírusu zrejme nebude možné nikdy, no nemožno ho zatiaľ vôbec vylúčiť – prvé prípady sa totiž objavili v čínskom Wuhane, v ktorom sa zároveň nachádza laboratórium zaoberajúce sa práve výskumom SARS-CoV-1. I keď môže ísť len o náhodu, tento fakt berú pri výskume vedci do úvahy.

federcap/freepik

Pri analýze sa vedci zaoberali nielen lokalizáciou vypuknutia pandémie, ale napríklad aj nezvyčajnými vlastnosťami vírusu či intenzitou samotnej pandémie. Pochybnosti vyvoláva aj fakt, že bola prítomnosť vírusu v čínskom Wuhane priznaná až oveľa neskôr po tom, čo sa objavila na ďalších miestach po celom svete.

Muž sa očkoval 217-krát

Vedci nedávno začali skúmať aj prípad muža, ktorý sa dal v priebehu 29 mesiacov očkovať proti Covid-19 údajne až 217-krát. Oficiálne potvrdených je však „iba“ 134 očkovaní. O muža sa zaujímala aj prokuratúra, pretože väčšinu očkovaní mal absolvovať pod falošným menom a s falošnými očkovacími preukazmi. Pôvodne existovalo podozrenie, že obchodoval s falošnými očkovacími preukazmi, no nebolo voči nemu vznesené žiadne obvinenie.

Na začiatku čosi nehrá

Istotu nevyvoláva ani prvotné vyšetrovanie, ktoré sa zameriavalo na trh s morskými plodmi vo Wuhane. Ukázalo sa totiž, že viacerí z prvých pacientov tento trh vôbec nenavštívili. Informácie o úniku mali byť navyše údajne známe práve vedcami, ktorí verejne hlásili prirodzený pôvod tohto vírusu – vyplývať to má z ich súkromnej komunikácie.

Definitívny pôvod pandémie však ostáva aj naďalej predmetom diskusie, pričom nie je vylúčené, že bude mať otvorený koniec. Ak aj vírus skutočne unikol z čínskeho laboratória, je vysoko nepravdepodobné, že Čína túto chybu prizná – takýto škandál by sa snažili zakryť zodpovední vo väčšine krajín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú