Solárne vozidlo Stella Terra z dielne študentov z Eindhovenskej technologickej univerzity prešlo v rámci testovacej jazdy 1 000 km bez jediného dobitia. Na tému upozornil portál EuroNews.

Solárne vozidlo

Vozidlo bolo špeciálne navrhnuté pre drsné podmienky a divoké terénny, pričom za deň je v prípade dobrých svetelných podmienok schopné prejsť, v závislosti od terénu, 550 až 630 km . Dvojmiestne vozidlo Stella Terra, ktoré navrhli študenti Technickej univerzity v Eindhovene, využíva solárnu energiu prostredníctvom strešných panelov.

Stella Solar Team

Ako píše agentúra SITA, vozidlo je vybavené aj dobíjateľnou lítium-iónovou batériou, ktorá umožňuje jeho prevádzku aj v oblastiach s nižším slnečným žiarením na kratšie vzdialenosti. Slnečné panely namontované na vozidle generujú dostatočnú energetickú kapacitu na zabezpečenie potrebného elektrického výkonu na varenie a nabíjanie rôznych zariadení, ako sú mobilné telefóny či fotoaparáty.

Primárnou technickou výzvou pri inžinierov predstavovalo obmedzené povrchové usporiadanie na inštaláciu solárnych panelov. Výroba vysoko efektívnych panelov schopných generovať dostatočné množstvo energie na prejdenie veľkých vzdialeností je totiž spojená s významnými nákladmi.  Tím Stella Terra nie je ziskový a jeho rozpočet sa spoliehal zväčša na sponzorov.

Solar Team Eindhoven

Toto ekologické auto dosahuje rýchlosť 145 km/h, váži len 1 200 kg. V aktuálnom teste prešla Stella Terra cez pohorie Rif, kde ju rýchle stúpania a klesania preverili v jej prvej terénnej výzve. Smerom na juh cez Fes bolo auto otestované na horských cestách v Midelte – jednom z najvyššie položených miest Maroka – a svoju cestu ukončil v Saharskej púšti.

„Dúfame, že toto auto by mohlo byť inšpiráciou pre výrobcov automobilov, ako sú Land Rover a BMW, aby sa stali udržateľnejším odvetvím. Auto bolo v teréne skutočne veľmi pohodlné, pretože je veľmi ľahké a nezasekáva sa,“ uviedol , technický vedúci projektu Bob van Ginkel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú