Koncept efektívneho využitia slnečnej energie zaujíma Elona Muska už pár rokov. Vývoj prvej solárnej strechy prebiehal niekoľko rokov, no stálo za to si počkať. Napríklad solárne strechy od Tesly boli po svojom predstavení v roku 2017 také populárne, že Muskova spoločnosť v priebehu niekoľkých týždňov stihla vypredať všetky skladové zásoby. Tesla však ponúka aj solárne panely za veľmi priaznivé ceny, píše portál Electrek.

Solárne panely určené pre domy s už postavenými strechami boli cenovo dostupné aj predtým, no tento týždeň americká firma ceny opäť upravila. Najmenší, základný 4,08 kW systém odteraz stojí len 8200, respektíve 6000 dolárov po získaní dotácie od štátu.

Väčšie systémy sú však po novom o niečo drahšie – stredne veľký systém 8,16 kW stojí o 400 dolárov viac (čiže 16 400 dolárov), veľký systém s výkonom 12,24 kW o 1100 dolárov viac (24 600 dolárov) a extra veľký, o ktorom sme písali v tomto článku, s výkonom 16,34 kW stojí o 2800 dolárov viac (32 800). Ceny sú uvedené bez štátnej dotácie.

Tesla

Solárny systém s výkonom 4 kW s cenou 6 000 dolárov (v prepočte okolo 5 250 €) si síce môže dovoliť väčšina amerických domácností, no takýto výkon mnohým nestačí. Nie všetky spoločnosti totiž ponúkajú solárne systémy s takýmto nízkym výkonom. Ponuka je teda primárne určená pre menšie domácnosti, ktorým sa väčší systém neoplatí kupovať.

Tesla

Čím je solárny systém od Tesly taký výnimočný?

Tesla garantuje najnižšiu cenu na trhu, a preto na základe žiadosti potenciálneho zákazníka posúdi každú lacnejšiu ponuku konkurenčných firiem v rámci daného amerického štátu na základe ceny za watt mu solárne panely namontuje lacnejšie.

Výhodou je tiež aj systém Powerwall, ktorý slúži na uskladňovanie energie získanej solárnymi panelmi, ktorý je naprogramovaný tak, aby sa v prípade náhleho výpadku z verejnej siete automaticky stal hlavným zdrojom energie.

Elon Musk sa chce v budúcnosti viac venovať obnoviteľným zdrojom energie. Nasvedčuje tomu aj oficiálna stránka Tesly, kde ako prvé namiesto elektromobilu uvidíš jej solárne panely tesla.com

Ďalšou výhodou je aj ponuka služieb, ktoré Tesla zahrnula do kúpnej ceny – pracovníci spoločnosti vybavia všetky potrebné povolenia, navrhnú najvhodnejšie riešenie a solárne panely rovno aj nainštalujú. Tesla taktiež ponúka 25 ročnú záruku na výkon solárnych panelov, ktoré by mali bez problémov fungovať celoročne v rozmedzí od -40 °C do 85 °C.

Navyše, ak si zákazník nemôže dovoliť vyplatiť naraz celú sumu, spoločnosť ponúka možnosť kúpiť si solárnu strechu na splátky. V Európe zatiaľ solárne panely od Tesly nie sú dostupné, no je možné, že sa to čoskoro zmení. Musk totiž časom plánuje spraviť z divízie Tesla Energy hlavnú divíziu jeho firmy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom