Americká technologická spoločnosť  Microsoft v stredu definitívne ukončila podporu pre slávny, a treba podotknúť, že kedysi dominantný prehliadač Internet Explorer.

Microsoft tento krok avizoval už minulý rok s tým, že používateľom odporúča prejsť na svoj novší prehliadač Edge.

Náhrobný kameň pre legendu

„Smrť“ Internet Exploreru však sprevádza jedna kuriózna situácia. Softvérový inžinier Jung Ki-young z Južnej Kórey totiž ako spomienku na legendárny prehliadač, ktorého podporu Microsoft ukončil po 27 rokoch, nechal vytvoriť originálny náhrobný kameň.

Na tému upozornila spravodajská agentúra Reuters na svojom webe.

Microsoft sprístupnili prvú verziu prehliadača Internet Explorer v roku 1995 – v časoch, keď počiatočnému obdobiu „surfovania“ na internete dominoval Netscape Navigator.

Explorer získal dominantné postavenie na trhu vďaka tomu, že sa dodával ako súčasť svojho operačného systému Windows, za čo o pár rokov Microsoft dostal aj tučnú pokutu od antimonopolných orgánov.

Používatelia prehliadača sa však sťažovali na jeho pomalosť, poruchovosť a zraniteľnosť voči hackerským útokom. Jeho podiel na trhu, ktorý krátko po prelome tisícročí predstavoval viac ako 90 percent, začal postupne klesať, keď ľudia začali prechádzať k atraktívnejším alternatívam. Tie prišli v podobe prehliadačov ako Mozilla Firefox, Opera či najmä Google Chrome.

Dnes už pre Internet Explorer stojí na streche kaviarne v Gyeongju náhrobný kameň s anglickým epitafom: „Bol to dobrý nástroj na stiahnutie iných prehliadačov“.

Screenshot/Global News/ YouTube

Zdá sa tak, že posmešky na adresu tejto legendy nekončia ani po „smrti“.

Jung Ki-young sa na margo tohto vtipu vyjadril veľmi stručne a uviedol, že týmto náhrobným kameňom v hodnote 330 dolárov plánoval rozosmiať svoje okolie, nečakal však, že fotografia sa stane tak virálnou a pobaví celý svet.

Microsoft tvrdí, že rozhodnutie ukončiť podporu pre Internet Explorer bolo do značnej miery spôsobené tým, že vývojári webových stránok mali menšiu šancu vytvoriť stránky kompatibilné s týmto webovým prehliadačom.

Podľa analytickej spoločnosti StatCounter v súčasnosti na celosvetovom trhu dominuje Google Chrome s približne 65-percentným podielom. Nasledujú prehliadač Safari od spoločnosti Apple s 19 percentami a Edge so zhruba štyrmi percentami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP