Nadchádzajúca generácia prémiových smartfónov môže rátať s mnohými vylepšeniami, ktoré budú zahŕňať aj výkonnejší hardvér. Jedným z najočakávanejších procesorov pre budúce modely je čip od Qualcommu, ktorý podľa najnovších zistení prinesie poriadny skok vo výkone. Benchmarková aplikácia Geekbench teraz odhalila test pripravovaného procesora Snapdragon 855, ktorý svojimi výsledkami poriadne prekvapil.

Výroba doterajších nových procesorov pre smartfóny prebiehala 10 nm technológiou, ktorú však čoskoro nahradí ešte lepšia 7 nm technológia. S neustálym zmenšovaním budú môcť nové čipy dosahovať ešte vyšší výkon, a to pri nižšej spotrebe energie. Celosvetovo prvý procesor vyrobený touto inovatívnou 7 nm technológiou ukázal na výstave IFA 2018 v Berlíne čínsky Huawei. Kirin 980 obsadí matičné dosky v nových vlajkových lodiach výrobcu, no veľká časť jeho konkurencie staví kartu na kremík od Qualcommu.

Číslami sa vyrovnáva konkurenčnému Apple A11 Bionic

Nový Snapdragon 855 taktiež bude vyrábaný 7 nm technológiou, pričom jeho produkcia sa má podľa všetkého spustiť už v 4. kvartáli tohto roka. Vlajkové lode predstavované od začiatku budúceho roka tak budú z veľkej časti disponovať práve týmto čipom, ktorý im prinesie ešte viac výpočtovej sily. Svoj potenciál totiž Snapdragon 855 odhalil v teste Geekbench, ktorý potvrdil značný nárast jeho výkonu. Počas testovania spolupracoval tento kremík so 6 GB RAM-kou a podľa špecifikácií tikalo jeho 8 jadier na frekvencii 1,78 GHz.

Nenechaj si ujsť
IFA 2018: Máme zabudnúť na Snapdragon. Huawei predstavil prvý 7nm procesor pre smartfóny s obrovským výkonom

Výsledkom tejto kombinácie, spolu s novým Androidom 9.0 Pie, bol test jedného jadra, ktorý priniesol skóre až 3 697 bodov. V testovaní viacerých jadier si viedol Snapdragon 855 o poznanie lepšie ako jeho predchodca a získal až 10 469 bodov. Pre porovnanie zvykne Snapdragon 845 v tomto benchmarku dosahovať výsledky zhruba 2 400 pri „single-core“ teste a 8 500 až 9 000 bodov pri „multi-core“ testovaní.

Dočkáme sa aj 5G modemu

Pri pohľade na tieto čísla je tak nárast výkonu tohto očakávaného procesora jednoznačný. Medzi prvými si nový Snapdragon 855 osvoja vlajkové lode, ktoré uvidíme už začiatkom roka 2019. Spolu s ním by však mal prísť aj nový modem X50 LTE, ktorý ponúkne podporu pre 5G pripojenie. S týmto vylepšením tak budú môcť používatelia surfovať internetom až niekoľkonásobne rýchlejšie ako doteraz. Rýchlu 5G sieť však na svojom pripravovanom modeli Mi MIX 3 už otestovalo aj Xiaomi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú