Počas veľtrhu IFA 2018 v Berlíne sme sa dočkali predstavenia množstva technologických noviniek, avšak najnovší kúsok od Huawei môže všetky predchádzajúce významne zatieniť. Čínsky výrobca totiž predstavil nový procesor Kirin 980, ktorý má byť najvýkonnejším čipom pre smartfóny doteraz.

Kirin 980 je nástupca vôbec prvého mobilného procesora s umelou inteligenciou Kirin 970. Rozdiel medzi nimi je ale výrazný. Zatiaľ čo predchádzajúci model bol vyrobený 10nm výrobným procesom, novinka prichádza, opäť vôbec ako prvá pre mobily, so 7nm výrobným procesom od spoločnosti TSMC. Huawei hlási významný nárast vo výkone aj efektívnosti využívania energie. Rýchlosť sa zvyšuje o 20 %, efektívnosť o 40 %. Veľký nárast registrujeme aj v hustote a počte tranzistorov.

Kirin 980 má prvenstvo aj ďalších kategóriách. Ako prvý prináša architektúru s jadrami na báze Cortex-A76. Procesor využíva dve tieto jadrá taktované na 2,6 GHz pre maximálny výkon, ďalšie dve sú Cortex A76 (1,92 GHz) pre menej náročné úlohy a zostavu dopĺňa štvorica Cortex-A55 (1,8 GHz) pre efektívnu prevádzku. Aby sa táto jedinečná konfigurácia mohla naplno využiť, vyvinul Huawei inovatívny podsystém Kirin CPU s technológiou Flex-Scheduling, ktorá flexibilne prideľuje  úlohám najvhodnejšie jadrá.

Pri pohľade na rozdiel výkonu jadier v dvoch posledných prémiových procesoroch Huawei je rozdiel opäť obrovský. Výrobca má vďaka jadrám Cortex-A76 dosahovať o 75 % vyšší výkon a o 58 % lepšie využívanie energie. Vývojári Huawei integrovali do čipsetu Kirin 980 novú grafickú jednotku Mali-G76, aby priniesla jedinečné herné zážitky.

Mali-G76 ponúkne o 46 % vyššiu výkonnosť pri spracovaní grafiky s o 178 % vyššou energetickou účinnosťou oproti predchádzajúcej generácii. Inovovaná GPU má tiež inovatívnu technológiu zvyšovania taktu, ktorá využíva umelú inteligenciu na identifikáciu záťaže hier a prispôsobenie zdrojov pre optimálne herné výkony.

Mozog s dvomi hemisférami

Huawei zdokonalil aj technológiu umelej inteligencie v novom čipe. Kirin 980 prichádza už s duálnym neurálnym procesorom, vďaka čomu dokáže rozpoznať obraz rýchlejšie ako by dokázali dva samostatné procesory Kirin 980.

Nová technológia umožňuje dosahovať rýchlosť spracovania 4600 za minútu, čo je o 120 % viac v porovnaní s predchodcom. Mikročip navyše podporuje bežné softwarové štruktúry pre umelú inteligenciu ako Caffee, Tensorflow a Tensorflow Lite a poskytuje sadu nástrojov, ktoré uľahčujú prácu vývojárom.

Zlepšené foto a video schopnosti

Inovácie stále nekončia a ďalším komponentom, ktorý prinesie zvýšenie výkonu je obrazový procesor (ISP) 4. generácie od Huawei. Okrem 46-percentného nárastu rýchlosti spracovania dát v porovnaní s jej predchodcom ponúka aj lepšiu podporu pre konfigurácie viacerých fotoaparátov v jednom smartfóne. Prináša tiež úplne novú technológiu reprodukcie farieb HDR, ktorá dokáže manipulovať s kontrastom či vyzdvihnúť objekty na rôznych miestach záberu.

Kirin 980 navyše využíva riešenie Multi-pass, ktoré redukuje šum bez strát v detailoch obrazu, čo výrazne pomáha pri scénach s nízkym osvetlením. Ďalšou novinkou ISP je zlepšenie sledovania pohybu. Keď chce používateľ zachytiť fotografiu napríklad človeka v pohybe, dokáže procesor rozpoznať bod zaostrenia s presnosťou na 97,4 % a pohybujúce sa objekty budú bezproblémovo ostré.

Na stúpajúcu popularitu videí na sociálnych médiách reaguje Kirin 980 implementovaním nového modulu fotoaparátu. Ten znižuje oneskorenie pri snímaní videí až o 33 %.

Ultrarýchle sťahovanie

Kirin 980 sa pýši ešte jedným prvenstvom. Spoločnosť do neho integrovala prvý modem na svete podporujúci LTE Cat.21 s maximálnou rýchlosťou sťahovania 1,4 Gb/s. Mikročip navyše podporuje agregáciu operátorov aj naprieč frekvenčnými pásmami, vďaka čomu si užívatelia môžu slobodne vybrať mobilných operátorov a stále mať rovnako spoľahlivé pripojenie.

Porovnanie so Snapdragon 845

Huawei si počas prezentácie nenechal ujsť ani príležitosť porovnať svoj najvýkonnejší procesor so Snapdragon 845. Kirin 980 podľa čínskeho výrobcu významne prekonáva prémiový čipset od Qualcommu. V hernom výkone má byť o 22 % lepší a až o 32 % úspornejší. Priemerná frekvencia snímok v testovaní, ktoré zverejnil Huawei, bola pri Snapdragone na úrovni 48,5 fps, zatiaľ čo Kirin dosahoval 59,3 fps.

Premiéra o niekoľko týždňov

Nový procesor Huawei teda papierovo ponúka dosiaľ najvýkonnejšie špecifikácie, aké sme u mobilných čipsetov videli. Prvýkrát nám svoj výkon ukáže o niekoľko týždňov. Predstavenie prvého zariadenia série Mate, poháňaného novinkou Kirin 980, je naplánované už na október tohto roka. Má ísť o nový prémiový model Huawei Mate 20 (Pro).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom