Situácia na Slovensku sa v čase pretrvávajúcej koronakrízy nezlepšuje, pomôcť by však mohla jednoduchá, no nesmierne užitočná aplikácia, ktorú by bolo možné využiť už o niekoľko týždňov. IT Asociácia Slovenska pripravila aplikáciu, ktorá zahrnie zdravotné dáta ľudí do jedinečného QR kódu. Slováci by sa ním mohli následne preukázať pri vstupe do prevádzok. O téme informovala vo svojej reportáži televízia Markíza.

Dlhodobé obmedzenia kvôli šíreniu koronavírusu majú veľký dopad na celú ekonomiku, ale aj sociálny život a pohyb Slovákov. Doterajšie nariadenia vlády, opakované predlžovanie núdzového stavu či zákaz vychádzania.

To všetko prispelo k značnému zhoršeniu situácie na Slovensku. Štát však môže využiť riešenie, ktoré by dalo ľuďom väčšiu slobodu pohybu a mohlo „nakopnúť“ aj ekonomiku.

Riešením obmedzenia pohybu môže byť mobilná aplikácia s QR kódom

Pri vstupe do prevádzok reštaurácií, škôl či ďalších priestorov by sa totiž Slováci mohli preukázať jedinečným QR kódom, ktorý by obsahoval zdravotné dáta o konkrétnych osobách v reálnom čase. Doterajšie výsledky testov, dáta o prekonaní koronavírusu a ďalšie zdravotnícke údaje o ľuďoch, ktoré má štát k dispozícii v digitálnej podobe, by tak mohli byť obsiahnuté vo vygenerovanom kóde.

Takýto kód by mal obmedzenú platnosť, aby nedošlo k jeho zneužívaniu a po určitom čase by bolo potrebné vygenerovať nový. Zároveň by bola zabezpečená anonymita ľudí a bezpečnosť údajov, ktoré by boli podľa Mária Lelovského z IT Asociácie Slovenska a Republikovej únie zamestnávateľov iba na identifikáciu a povolenie, respektíve obmedzenie pohybu konkrétnej osoby v závislosti od jej zdravotného stavu. Po načítaní QR kódu by sa potom zobrazilo len vyhodnotenie či je osoba „červená“ alebo „zelená“.

„Loptička je teraz na strane štátu a najmä ministerstva zdravotníctva, uvidíme, či sa do nasadenia tohto riešenia pustí. Sme plne k dispozícii s akoukoľvek formou pomoci pri jeho realizácii,“ informoval vo svojom vyjadrení Lelovský a dodal: „Dáta by boli pre tretie osoby anonymizované. Dokážeme zaručiť, že systém je proti úniku dát zabezpečený nadštandardne“.

Pred zavedením takejto aplikácie by však bolo potrebné zabezpečiť zhromaždenie všetkých doterajších údajov napríklad z výsledkov antigénových testov. Načítanie QR kódu v aplikácii by bolo otázkou okamihu. Taktiež by bolo možné vygenerovať aj QR kód s najaktuálnejšími dátami hneď po ich pridaní do systému.

Návrh na „priepustky“ cez SMS zožal kritiku

Podľa odborníkov je takéto riešenie neporovnateľne lepšie ako „priepustky“ cez SMS správy, o ktorých v pondelok informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Jeho návrh sa však nestretol s podporou vládnej koalície a nepodporila ho vicepremiérka a predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová, ani koaličná strana Sme rodina.

Celý systém kontroly občanov cez povolenia SMS správou je Potemkinova dedina, navyše nevymožiteľná. Je zákonná povinnosť vlastniť mobil? Nie je, každý chytrák sa takto vyhovorí. Čo to zmení? Nič,“ skonštatovala Remišová.

Kritiku voči tomuto návrhu vyjadril podľa agentúry TASR aj bývalý podpredseda Ústavného súdu Eduard Bárány a Vincent Bujňák z Katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave.

Efektívnym riešením aktuálnej situácie by tak mohla byť práve spomenutá mobilná aplikácia a QR kód, ktorý by ľuďom umožnil väčšiu slobodu pohybu. Pokiaľ by sa štát pre jej využitie rozhodol, mohla by byť  nasadená už do 3 týždňov. Počíta sa aj s tým, že nie všetci Slováci vlastnia smartfón, a tak by pre nich mohol byť QR kód dostupný v papierovej forme.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú