Short Message Service, známejšie pod pojmom SMS, patrí medzi najrozšírenejšie formy komunikácie na mobilných zariadeniach. Na technológii sa však neodmysliteľne začína podpisovať zub času, a tak ich s veľkou pravdepodobnosťou čoskoro nahradí štandard RCS, ktorý oficiálne začína svoju podporu aj v Českej republike.

Klasické SMS správy majú hneď niekoľko obmedzení, ktoré sa v dnešnej dobe ani zďaleka nemôžu porovnávať s alternatívnymi spôsobmi textovej komunikácie v podobe aplikácií iMessage, Viber alebo Messenger.

Obmedzenia vo forme maximálneho limitu 160 znakov na správu alebo nemožnosť posielania multimediálnych súborov, kedy na rad prichádzajú podstatne drahšie Multimedia Messaging Service (MMS), sú dnes už prežitkom, ktorý nedokáže vynahradiť ani možnosť fungovania bez internetového pripojenia.

Pixabay

Miesto SMS správ však v blízkej dobe plne obsadí relatívne nový štandard, Rich Communication Services (RCS). Ten v samotnej podstate ponúka vylepšený spôsob komunikácie, principiálne podobný iMessage na telefónoch od Apple.

Klasické správy tak dokážu fungovať cez internetové pripojenie, vďaka čomu dokážeš posielať multimediálne súbory, zdieľať svoju polohu alebo vykonávať videohovory v prostredí rovnakej aplikácie odosielania SMS.

Zdroj tvrdí, že prvým operátorom v Českej republike podporujúcim RCS je Vodafone, no podporu v najbližších mesiacoch prisľúbil aj T-Mobile, informuje portál IT pro Tebe.

Podpora RCS na Slovensku je na tom podstatne lepšie, začiatky siahajú do roku 2018

Posielanie vylepšených správ u nás natívne podporujú operátori Orange a Slovak Telekom, kedy O2 zatiaľ ostáva pozadu, no podľa viacerých zdrojov v tomto konkurenčnom boji nehodlá dlhodobo zaostávať, informovala vo svojom článku Pravda.

Nové možnosti komunikovania, samozrejme pod záštitou Orange a Slovak Telekom, sú u nás dostupné medzi Android zariadeniami s operačným systémom Android 4.1, 4.4 a vyšším skrz aplikáciu Správy pre Android a na vybraných zariadeniach Samsungu, prostredníctvom aplikácie Samsung Správy.

V prípade aplikácie od Google je však možné odosielať RCS správy aj v prípade operátov, ktorí túto vymoženosť oficiálne nepodporujú. Služba tak funguje výhradne len pri zapnutých mobilných dátach alebo WiFi, kedy v prípade ich absencie sa správa odošle ako klasická SMS s tradičným spoplatnením.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom