Google v posledných rokoch usilovne pracoval s mobilnými operátormi na náhrade SMS správ vo forme platformy Rich Communication Services (RCS). Teraz však plánuje nasadenie RCS správ aj bez ich podpory.

Portál The Verge priniesol informácie, že Google sa po rokoch snahy o náhradu klasických SMS správ vo forme RCS správ rozhodol, že nový spôsob komunikácie spustí aj bez podpory operátorov. Už tento mesiac si tak mohli používatelia v UK a Francúzku na svojich Android smartfónoch zvoliť odosielanie RCS správ namiesto klasických SMS správ. Službu poskytol samotný Google, ktorý nebol ochotný čakať na operátorov, kým ju začnú podporovať.

Googlu už došla trpezlivosť!

Ako uvádza portál Android Authority, jedna z vymožeností, ktorá držala majiteľov iPhonov na prechod na Android, bolo posielanie správ prostredníctvom iMessage. Jedná sa o náhradu zastaraných SMS správ, ktorú ako službu drží pod svojimi krídlami Apple. Google sa doteraz usilovne snažil o podobnú vec so svojou službou RCS.

Problémom, ktorý bránil príchodu RCS správ na Androidy, bol fakt, že celá situácia s podporou zo strany operátorov sa príliš dlho naťahovala. Nepomohol ani tlak na operátorov, aby urýchlili proces implementácie služby. Google sa nakoniec ľudovo povedané na operátorov vykašlal a rozhodol sa službu poskytovať.

Čo sú to vlastne RCS správy?

Ako bolo spomenuté, jedná sa o nový, vylepšený spôsob odosielania správ, ktorý má nahradiť zastarané SMS správy. Nevýhoda SMS správ bola tá, že umožňovali posielať len nešifrované reťazce textu z jedného čísla na druhé, pričom boli po určitý čas uložené na serveroch operátorov. RCS správy však nie sú obmedzené len na posielanie textových reťazcov, ale umožňujú aj odosielanie multimediálneho obsahu.

Google

Používateľ tak bude schopný odoslať za pomoci RCS správy obrázky, video, animované emoji, GIF obrázky alebo napríklad hypertextové odkazy spolu s Google Asistentom, prípadne s GPS súradnicami, ktoré po kliknutí automaticky prejdú do Google Máp. Ďalšou výhodou je upozornenie na doručenie správ a tiež na to, či si už príjemca správu prečítal. Nechýba ani informácia o aktivite klávesnice druhého používateľa, respektíve informácia o tom, že druhá strana práve komponuje novú správu.

Kde nastala chyba?

Rozdiel medzi Applom a Googlom je, že pestrofarebný gigant nechcel ponechať službu RCS len vo svojej vlastnej réžii. Jeho hlavnou myšlienkou bol fakt, že nie je dobré, ak jediná spoločnosť, ako napríklad Apple, sama ovláda celý systém, respektíve službu, v tomto prípade iMessage. Preto chcel, aby operátori prevzali iniciatívu nad implementáciou a vývojom RCS správ.

Google

Operátori však nasadenie RCS správ nijako zvlášť neuprednostňovali pred klasickými SMS správami, ktoré im doteraz zarábali. Nechali tak používateľov Android smartfónov napospas starému spôsobu komunikácie. Googlu došla trpezlivosť a operátorov úplne obišiel. Keď používateľ niekomu pošle RCS správu, tá prebehne cez servery Googlu, ktorý ju následne vhodne distribuuje určenému príjemcovi.

Dočkáme sa RCS správ aj my?

Google aktuálne novinku testuje v spomínaných regiónoch v UK a vo Francúzsku. V týchto oblastiach bude pracovať na vylepšení všetkých detailov. Treba si uvedomiť, že na svete je aktuálne niečo cez 2 miliardy aktívnych Android smartfónov. Postupné uvoľnenie služby na všetky smartfóny vo všetkých regiónoch sveta spolu s testovaním ešte chvíľku potrvá. RCS správy bude gigant posielať pomocou aplikácie Google Chat, prípadne len jednoducho „Chat“. Kedy sa na naše zariadenia služba dostane, nevedno. Na informácie sme sa spýtali aj našich operátorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom