Zdá sa, že slovenské filmy a seriály by sa v budúcnosti mohli v čoraz väčšej miere objavovať aj v ponuke streamovacej služby Netflix. Aktuálne do takejto ponuky pribudol slovenský triler Kto je ďalší? od režiséra Mira Drobného. Pozreli sme sa, aké ďalšie slovenské filmy streamovací gigant ponúka.

Kyberšikana už aj na Netflixe

Najnovším prírastkom do knižnice slovenských filmových titulov na Netflixe je výchovno-vzdelávacia dramatická snímka Kto je ďalší? od úspešného slovenského režiséra Mira Drobného. Film mal premiéru v lete minulého roka a prostredníctvom skutočných príbehov, ktoré sa odohrali na Slovensku, v Rusku a Kanade zobrazuje temnú stránku internetu a jeho ničivú silu na vybrané existencie.

Dramatická snímka sa dotýka citlivých a na Slovensku málo diskutovaných spoločenských tém ako sexuálne zneužívanie, sexting, šikanovanie po internete, aj negatívny vplyv sociálnych sietí na maloletých a zaznamenala silnú odozvu nielen zo strany rodičov a škôl, ale tiež tínedžerov, ktorí sa vo veľkom začali deliť aj o svoje vlastné negatívne zážitky.

Podľa portálu Webnoviny Kto je ďalší? čoskoro po uvedení do kín sa stal najnavštevovanejším školským filmom na Slovensku, pozornosť vzbudil aj rekordným počtom kinosál, v ktorých bol na konci augusta 2019 premietaný. V premiérový víkend film uviedlo až 86 kín na Slovensku, čo je v rámci krajiny historický rekord.

Veľa toho nie je

Slovenská snímka Kto je ďalší? nie je jediným tuzemským filmom, ktorý aktuálne na Netflixe nájdeš, aj keď ponuka streamovacej služby v tomto smere príliš bohatá nie je. Pozostáva totiž len zo piatich ďalších filmov a seriálov, ktoré u nás boli v posledných rokoch nakrútené.

K takémuto obsahu patrí minuloročný mysteriózny triler Trhlina, ktorý vznikol na motívy rovnomennej knihy spisovateľa Jozefa Kariku a zameriava sa na nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč, či akčnejšie ladený film Čiara od režiséra Petra Bebjaka, zobrazujúci eskalujúci konflikt medzi pašeráckymi skupinami na ukrajinskej hranici.

joj.sk

Na Netflixe aktuálne nájdeš aj dvojicu slovenských seriálov. V tomto prípade však ide len o kúsky pre najmenších zastúpené v podobe Mimi a Líza z roku 2011 a známejším seriálom z produkcie RTVS Websterovci. Televízna séria o podarenej pavúčej rodine sa minulý rok dočkala aj pokračovania, ponuka Netflixu je v tomto prípade obmedzená len na prvú sériu pozostávajúcu zo šiestich epizód.

Slovenský obsah na Netflixe uzatvára rozprávka Keď draka bolí hlava od režiséra Dušana Rapoša. Hodnotenie na ČSFD (13%) a označenie ako jedného z najhorších filmov všetkých čias ale naznačuje, že v tomto prípade sa niečo muselo škaredo pokaziť.

Rodinné snímky aj po slovensky

Slovenskí predplatitelia Netlixu sa už dávno zmierili s tým, že si v rámci streamovacej služby musia vystačiť len s českými titulkami, prípadne českým dabingom, nájdeme tu však viacero filmov so slovenským znením.

Obsah so slovenským dabingom sa síce týka predovšetkým rozprávok a jednoduchých rodinných komédií, aj napriek tomu podpora slovenského audia môže potešiť.

Filmy a seriály, pri ktorých na Netflixe nájdeš slovenský dabing (september 2020)
 • Trhlina
 • Čiara
 • Keď draka bolí hlava
 • Websterovci
 • Mimi a Líza
 • Leo da Vinci: Misia Mona Lisa
 • Príšerákovci
 • Malý princ
 • Valerian a mesto tisícich planét
 • Robinson Crusoe
 • Plán úteku 2
 • Deväť životov pána Fúzika
 • Arthur a súboj dvoch svetov
 • Arthur a Maltazardova pomsta
 • Sedem trpaslíkov
 • Jim Gombička, Lukáš a lokomotíva Ema

V ponuke Netflixu je možné nájsť viacero ďalších filmov od slovenských tvorcov, medzi ktorými nechýba napríklad výpravný historický veľkofilm Juraja Jakubiska Bathory alebo romantická komédia Všetko alebo nič režisérky Marty Ferencovej. V týchto a mnohých ďalších prípadoch je k dispozícii len český dabing.

Svetlejšia budúcnosť?

Aj keď sa aktuálna ponuka slovenských titulov na Netflixe dá zrátať na prstoch dvoch rúk, streamovacia spoločnosť začína stredoeurópskemu regiónu venovať čoraz väčší význam. Dokazuje to nielen rozsiahla ponuka českých filmov, ktoré do ponuky v poslednom čase pribudli, ale tiež skvalitňovanie technických služieb, ktoré boli pre Slovensko nedávno obohatené aj o infolinku v českom jazyku.

Dôraz streamovacej spoločnosti je aktuálne kladený skôr na našich západných susedov, v hľadáčiku spoločnosti sa však nedávno ocitol aj historický seriál Slovania z produkcie TV Joj, ktorý by Netflix v budúcnosti rád zaradil do programovej ponuky. Rokovania v tomto prípade ešte len prebiehajú, viac informácií nájdeš v samostatnej téme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom