Chystajú Slováci prvý seriál svetových rozmerov? Už niekoľko mesiacov sa na Ukrajine usilovne pracuje na očakávanom projekte Slovania, ktorý produkuje dcéra významného slovenského filmára Andyho Hryca. Wanda Adamík Hrycová v rozhovore pre portál Šarm rovnako naznačila ako to je so seriálom a jeho potenciálom na Netflixe.

Príbeh Slovanov je zasadený do siedmeho storočia a zameriava sa na obyvateľov Karpatskej kotliny. Stredobodom príbehu je tak dievčina Draha, ktorá na ceste za spoznávaním samej seba stretáva záhadného Vlada, snažiaceho sa o začlenenie do spoločnosti.

Príbehu sekunduje linka s Radúzom, cieľavedomým bojovníkom a milujúcim manželom, ktorý so svojou manželkou Ladou nemôžu mať deti. Hlavným aktívom seriálu je tak chronická potreba ukázať divákovi vtedajšiu kultúru, zvyky a nažívanie našich predkov.

Dvadsaťdielny seriál mal debutovať na televízii JOJ už v týchto dňoch, no koronakríza celý priebeh príprav spomalila. Za zmienku stoji aj rozpočet, ktorý by mal byť vôbec najvyšší spomedzi podobných projektov na Slovensku.

Najvyšší rozpočet a svetový potenciál…

Produkcia Slovanov údajne vyžadovala až 4 milióny eur, čo je zhruba dvojnásobok v porovnaní s doterajším rekordérom, historickým seriálom 1890. Je takmer isté, že väčšina rozpočtu je dedikovaná hviezdnemu hereckému ansámblu, ktorý disponuje menami ako Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Polina Nosykhina, Oleg Mosyichuk, Dušan Cinkota, Zuzana Fialová či Marek Vašut.

Pre portál Šarm, producentka a dcéra Andyho Hryca v jednej osobe, potvrdila možnosť zaradenia Slovanov aj do ponuky Netflixu. Kvôli kríze je produkcia seriálu v drobnom sklze, no pilotná epizóda je podľa všetkého už na ceste k Netflixu. Na základe jej posúdenia sa stanovia ďalšie kroky, no Wanda Adamík Hrycová verí v zdarný koniec.

Netflix ani zďaleka nie je konkurenciou pre televíziu JOJ na Slovensku, no rozhodne ide o vynikajúci kanál, ako našu lokálnu produkciu spopularizovať vo svete. Na službe sú už teraz dostupné niektoré slovenské filmy, ako Trhlina alebo Čiara, v ktorých si našli Slováci okamžite zaľúbenie. Záujem o streamovaciu službu v našich končinách utvrdzuje aj sledovanosť seriálu Narcos, ktorý začiatkom roka odvysielala RTVS.

Nenechaj si ujsť
Toto je 10 aktuálne najsledovanejších titulov Netflixu na Slovensku

Kedy sa Slovania dočkajú premiéry, či už v prostredí televízie JOJ, alebo potenciálne aj Netflixu, známe nie je. Rozhodne nás ale tešia pozitívne reakcie aj za hranicami, kedy prvá ukážka zozbierala pozitívne ohlasy najmä v Poľsku. Téma by tak mohla byť blízka aj ostatným susedným krajinám slovanského pôvodu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom