Slovenský AeroMobil vzlietol. Firma odhalila zábery z testov, predaj odštartuje o 2 roky
Projekt lietajúceho automobilu zo Slovenska si získal veľkú dávku pozornosti už pred niekoľkými rokmi, v poslednom čase sme ale toho o AeroMobile príliš veľa nepočuli. Teraz sa však opäť dostáva do pozornosti so svojim najnovším videom. AeroMobil ukázal zábery z prvej fázy testovacích letov, ktoré prebehli vlani na jeseň. Lietajúce auto by sa mohlo na trh dostať už v roku 2023.
V najnovšom videu firma odhalila let AeroMobilu 4.0 STOL (Short Take Off and Landing) po dokončení prvej fázy vývoja, ktorá započala ešte v roku 2018.
Po dvoch rokoch bolo toto lietajúce auto pripravené na svoj testovací let, ktorý je súčasťou certifikačného programu EASA CS-23 Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva pre bežné, úžitkové, akrobatické a prímestské lietadlá.
Slovenský AeroMobil vzlietol
Certifikačný proces začal ešte v roku 2019 a vlani sa počas testovacieho letu podarilo AeroMobilu splniť viaceré body tejto certifikácie pre letovú spôsobilosť. Medzi nimi boli splnené podmienky pre najvyššiu letovú a pádovú rýchlosť stroja, vrátane vzletu do 400 metrov a rýchlosti stúpania 6 m/s, informuje Flyer.
Posledná verzia lietajúceho AeroMobilu s novým dizajnom exteriéru už prešla počas svojho vývoja vyše 10 000 hodinami simulovaných a reálnych letových testov a inžinieri na jej vývoji strávili podľa dostupných informácií vyše 300 000 hodín.
Najnovšie video zachytáva vzlet a pristátie stroja na trenčianskom letisku. Jeho maximálna letová rýchlosť dosahuje 260 km/h a pri úspore paliva dokáže letieť rýchlosťou 220 km/h. Pre pristátie je potom potrebná 300-metrová dráha. V prípade klasickej jazdy po cestách má byť AeroMobil schopný prejsť na plnú nádrž podľa WLTP až 1000 km. Počas letu dokáže prejsť vo vzduchu vzdialenosť najviac 740 km.
Firma sa pri vývoji tohto lietajúceho auta zameriava najmä na jeho bezpečnosť, pohodlnosť a jednoduché ovládanie, vďaka čomu má byť vhodné aj pre menej skúsených pilotov. Počas letu je totiž možné zapnúť aj automatického pilota.
Súčasťou výbavy je tiež balistický systém padákov pre posádku aj samotný stroj. Vnútornú kostru tvoria karbónové prvky pre čo najnižšiu hmotnosť. Premena z cestného automobilu na lietajúci stroj má prebehnúť podľa spoločnosti už behom 3 minút a následne je AeroMobil pripravený na lietanie.
Pohon pritom zaisťuje spaľovací motor s turbom o výkone 300 konských síl (224 kW), ktorý navyše spĺňa aj novšiu emisnú normu Euro 6d. S motorom spolupracuje adaptívna prevodovka, ktorá je schopná fungovať ako počas jazdy na cestách, tak aj počas lietania.
V prípade cestnej konfigurácie dosahuje konštrukcia Aeromobilu 6,1 metra na dĺžku a 2,2 m na šírku. Po roztiahnutí krídel však ich rozpätie činí 8,8 metra a do pohonu sa zapája aj vrtuľa, ktorá dosahuje 2800 ot./min. Podľa testovacích pilotov, ktorí sa zúčastnili letových skúšok, je lietanie s AeroMobilom jednoduché a zábavné, rovnako ako pristávanie.
Podľa doteraz avizovaných informácií chce firma ponúknuť svoje lietajúce auto na trhu už o 2 roky. V roku 2023 pritom uplynie presne 10 rokov od založenia spoločnosti a nápadu na vývoj lietajúceho automobilu. Keď sa raz tento nevídaný automobil, respektíve lietadlo, dostane na trh, stane sa z neho rozhodne ten najzaujímavejší a najmenej tradičný dopravný prostriedok, aký sme doteraz videli.
Vlani otestovali aj konkurenciu od bývalého spoluzakladateľa firmy
AeroMobil však nie je jediným lietajúcim autom zo Slovenska, ktoré chce ohúriť. Ešte v 2018 sa na veľtrhu v Šanghaji objavil podobný projekt od spoluzakladateľa tejto slovenskej firmy. Štefan Klein opustil spoločnosť 3 roky po jej založení a pustil sa do vlastného lietajúceho auta AirCar, ktoré zvládlo svoj prvý let taktiež vlani na jeseň. Predtým tento stroj absolvoval len niekoľko krátkych letov nad letiskovou dráhou.
AirCar sa od AeroMobilu líši vo viacerých smeroch. Miesto horizontálneho skladania krídel sa tie zasúvajú do konštrukcie, no premenu z cestného automobilu na lietadlo zvláda rovnako za približne 3 minúty. Vlani Klein otestoval v Piešťanoch 2-miestnu verziu svojho lietajúceho auta, ktorú poháňa 1,6-litrový motor BMW s výkonom 140 koní.
„Významnou časťou testovania prototypu je aj praktická skúška transformácie, ktorá tvorí základ konceptu. Tá je riešená unikátnym spôsobom a je chránená EU patentom. Zatiaľ bol dosiahnutý čas 2 min 30 sekúnd a to je možné v budúcnosti ešte skrátiť,“ informoval Klien portál Startitup.
Motor počas letu umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť 200 km/h. Pre vzlet stroja pritom stačí 300 m dlhá dráha. So spotrebou 18 l/h má AirCar dosahovať maximálny dolet na jednu nádrž 1000 km. Po splnení certifikačných podmienok EASA Klein avizoval, že do 6 mesiacov prinesie aj ďalšiu verziu vozidla, tentokrát s výkonom až 300 konských síl.
Ďalšie články:
- ROZHOVOR: S vodíkovým autom budeme jazdiť vo veľkom. Elektromobily ale čaká drahšie nabíjanie, vlády potrápi únik na daniach z nafty a benzínu
- ROZHOVOR: S Teslou Model 3 jazdí do Švajčiarska 1000 km trasu, zvládne ju rovnako ako so spaľovákom
- Vyrobili ich len 2500 kusov a na Slovensku to bola poriadna exotika. Ivan odhalil, aké je jazdiť s najvýstrednejším plug-in hybridom sveta (ROZHOVOR)
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
POZOR: Až 6 bánk čaká masívna odstávka. Slovákom nepôjde takmer nič
Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
Bratislavu zmení na nepoznanie. Vieme, kedy by mohla po novej trati prejsť prvá električka
Nakúpiš v ňom 24/7 bez obsluhy. Obľúbený reťazec otvoril na Slovensku nový futuristický obchod
Black Friday na Slovensku: Nekalé praktiky a minimálne zľavy. Takto nenaletíš a ušetríš (TOP tipy)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Black Friday plný podvodov. Odborníci radia ako sa tomu vyvarovať
Akcie v USA rastú. Nvidia a banky vedú trh do ziskov
Ničivá sila prírody udrela na Islande. Láva po výbuchu sopky narobila obrovské škody
Z Dunaja spravili laboratórium. Ryby vybavené vysielačkami prezradia viac, než čakáš
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené