Microsoft Flight Simulator je obrovský hit a prakticky každý deň herná komunita zaplavuje fóra dychberúcimi zábermi a scenériami priamo z hry. Obrovský dôraz tvorcov na realizmus a verné vyobrazenie svetových metropol v hernom svete nemá obdobu, nie vo všetkých prípadoch je to však s vierohodnosťou hry ideálne.

V kokpite lietadla sme sa v najnovšom leteckom simulátore preleteli nad Bratislavou aj my, ako je vidieť na videu nižšie, rozhodne nešlo o zážitok, ktorý by slovenských herných fanúšikov nechával vo vytržení.

To sa nepáčilo ani hernému nadšencovi Borisovi Hovorkovi, ktorý ako alpha tester hry už vopred vedel, že hoci je nový simulátor veľkým technologickým míľnikom, hra nášmu hlavnému mestu príliš dobré meno nerobí.

Takto vyzerala Bratislava bez úprav v pôvodnej hre:

Dôvodom je, že simulátor pri vytváraní miest, ktoré nie sú pokryté fotogrametriou z Bing Maps, spracúva dáta z máp a ďalších zdrojov, čo podľa Borisa plne postačuje pri bežných uliciach či už historických centier alebo sídlisk, všetky pamätihodnosti, ktoré sa vymykajú štandardu a tvoria typickú panorámu mesta, je však potrebné do hry vložiť manuálne.

Keďže slovenské hlavné mesto je v porovnaní so svetovými metropolami na rebríčku významnosti pomerne na nízkych priečkach, žiadne takéto panorámy do hry vložené neboli.

Práce na náprave

Smutný pohľad na vysoký panelák uprostred motu SNP namiesto „UFA“ alebo na nízku obytnú budovu zvláštneho tvaru, ktorá nahradila bratislavský hrad, slovenského alfa testera doviedol k úvahám, ako by sa dalo vyobrazenie Bratislavy v hre skvalitniť.

Už počas alpha testingu som špekuloval nad tým, ako do simulátora dostať aspoň pár známych bratislavských budov. Keďže som sa vývoju doplnkov do hier ani 3D modelovaniu nikdy nevenoval, bolo mi jasné, že skôr, než simulátor „rozoberú na drobné“ hráči z celého sveta, sa mi to nepodarí.

Boris teda počkal na video tutoriály, v ktorých zistil, že použitie fotogrametrie z Google Maps v hre nie je nemožné a postupne začal pracovať na novom prídavku s názvom „Bratislava City Pack“.

Bratislava v krajšom šate

Práce na aktualizácii priniesli ovocie a prvé výsledky už sú na svete. Aktuálny balíček do hry aktuálne pridáva 19 rôznych modelov, medzi ktorými nechýba UFO, bratislavský hrad, vysielač Kamzík, Slovenský rozhlas, most Apollo, Starý most aj celá fotogrametrická časť mesta od Staromestskej až po Medickú záhradu.

Určite nezmeškaj
Otestovali sme Microsoft Flight Simulator – je to zážitok ako žiadny iný a má len krôčik od reality. Dokonalý však nie je

Zároveň bolo do hry pridaných aj niekoľko ulíc Dlhých dielov, keďže tie majú vo Flight Simulatore smolu, že ich na satelitných záberoch Bing Maps pokrýva obrovský tieň oblaku, čo v hre spôsobilo len veľkú čiernu textúru.

VEĽKÁ GALÉRIA ZÁBEROV APLIKOVANÉHO MODU PRIAMO Z HRY: 

V najbližších dňoch Boris chystá aktualizáciu, ktorá pridá ešte niekoľko budov na Petržalskej strane a v podhradí. Zároveň upozorňuje, že modely sú extrahované z Google Máp a ich kvalita nie je ideálna, na prelet ponad mesto však bohato postačuje. Predovšetkým v porovnaní s pôvodnou verziou hry.

Dostupný pre každého

Aktualizácia, ktorá do v hre sprístupní spomenuté dominanty Bratislavy, je dostupná pre všetkých majiteľov hry a bezplatne stiahnuteľná na tomto odkaze. Pre inštaláciu novej mapy je potrebné nájsť priečinok Community Folder. Ten je však v prieskumníku skrytý, pri prehľadávaní na disku treba zvoliť aj možnosť Zobraziť -> Skryté položky. Následne je stiahnutý súbor potrebné vložiť do niektorého z adresárov nižšie.

Adresa sa mení v závislosti od platformy, na ktorej bola hra zakúpená.

  • Verzia Microsoft Store  – C:\Users\USERNAME\AppData\LocalPackages\Microsoft.FlightSimulator_RANDOM\LocalCache\Packages\Community
  • Verzia Steam – C:\Users\USERNAME\AppData\Roaming\Microsoft Flight Simulator\Packages\Community

Nič viac robiť netreba, po spustení hry si po novom budeš môcť prelet nad Bratislavou vychutnať v úplne novom svetle.

Bratislavou to nekončí, pomôžeš aj ty?

Boris Hovorka by sa zveľaďovaniu našej krajiny v leteckom simulátore od Microsoftu rád venoval aj naďalej. V blízkej budúcnosti by chcel do hry doplniť najznámejšie slovenské hrady, zámky či kostoly. Pozornosť by si podľa neho určite zaslúžilo množstvo miest a pamätihodností na Slovensku, problémom je však 3D modeling, ktorý Boris zatiaľ neovláda na dostatočnej úrovni.

Dostať do hry 3D model a vytvoriť distribuovateľný doplnok podľa neho nepredstavuje veľký problém, nadšenci s vedomosťami o 3D modelingu a entuziazmom sú teda určite vítaní. V prípade, že by si sa medzi nich rád zaradil aj ty, neváhaj kontaktovať našu redakciu. Možno aj vďaka tebe bude prelet na Slovenskom v Microsoft Flight Simulator v budúcnosti úžasným zážitkom.

 

 

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú