V štátnom IT ušetril štát milióny eur a naštartoval zásadné zmeny v prospech občanov. Zhrnula to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v rámci zhodnotenia svojho prvého roka vo vláde.

MIRRI podotklo úspech v štátnom IT

Remišová vyzdvihla medzi svojimi úspechmi novelu zákona proti byrokracii. „Rušíme výpisy a potvrdenia v 19 oblastiach, čo ročne predstavuje štyri milióny papierových dokumentov, a občania a podnikatelia vďaka tomu ušetria až 40 miliónov eur,“ pripomenula ministerka. Za najväčšiu výzvu v rezorte označila upratovanie v štátnom IT, teda veľký audit v štátnych IT projektoch.

Päťdesiatosem veľkých národných IT projektov sme podrobili detailnému hodnoteniu, viaceré z nich sme úplne zrušili, iné okresali či pozmenili a výsledkom sú desiatky miliónov ušetrených eur,“ vyčíslila ministerka s tým, že jej rezort pokračuje aj v pretrhávaní nefunkčných väzieb a nevýhodných schém s niektorými externými firmami a robí všetko pre to, aby štát mal kľúčovú IT infraštruktúru a systémy plne v rukách.

Od začiatku svojho pôsobenia musela Remišová podľa svojich slov „hasiť“ viaceré problémy, ako napríklad portál Slovensko.sk, ktorý bol na hranici svojich kapacitných možností. „Riešiť sme museli okamžite tiež dlhodobo zanedbávaný stav bezpečnosti štátnych systémov a kritickej infraštruktúry,“ podotkla vicepremiérka.

Čakáreň konečne funguje, prišiel aj prehľadný COVID automat

Medzi úspechy zahrnula Remišová aj vytvorenie systému registrácie na očkovanie – čakáreň – v spolupráci s rezortom zdravotníctva či digitálneho COVID automatu, ktorý pripravila štátna akciová spoločnosť Slovensko IT.

Zobraziť celú galériu (0)
korona.gov.sk/FonTech

NEPREHLIADNI
Štát konečne vyhovel ľuďom. Vytvoril digitálny COVID automat na špeciálnom webe

Vyzdvihla tiež založenie superpočítačového centra, podporu vzniku inovačných centier, ktoré budú pomáhať malým a stredným podnikom v oblasti inovácií a digitalizácie či založenie Stálej komisie pre etiku a reguláciu umelej inteligencie.

Za dôležitý považuje aj schválený Národný plán širokopásmového pripojenia, podľa ktorého majú mať do roku 2030 všetky domácnosti prístup k ultrarýchlemu internetu.

Mojím cieľom je, aby vďaka opatreniam v štátnom IT občania dostávali kvalitné digitálne služby hodné Slovenska 21. storočia. Vzhľadom na nastavenia z minulosti to nebude jednoduché, ale odpočet za prvých 12 mesiacov vlády ukazuje, že reformu štátneho IT myslíme vážne,“ uzavrela ministerka.

Rýchly internet dostane čoraz viac domácností

Na jeho vytvorení spolupracovalo Ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR s expertmi Žilinskej univerzity v Žiline a s odbornou verejnosťou, pričom mu predchádzalo aj mapovanie a verejná konzultácia.

Život v čase koronakrízy nám ukázal, aká dôležitá je v dnešnej dobe prepojenosť a možnosť prístupu k internetu. Pracujeme z domu, deti majú dištančnú školskú dochádzku, nakupujeme v e-shopoch a cez aplikácie vedieme online mítingy alebo komunikujeme s rodinou a priateľmi. Koronakríza určite urýchli digitálnu transformáciu Slovenska a my na to musíme byť pripravení,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr (Úprava redakcie)

Podľa plánov slovenských operátorov bude mať do roku 2022 prístup k ultrarýchlemu pripojeniu 59 % slovenských domácností, 39 % bude s nižším pripojením a 2 % budú bez pripojenia. V roku 2022 tak bude ešte stále 41 % domácností bez ultrarýchleho internetu.

„Bielych adries“ bez takéhoto pripojenia bude až 867 050. Ide najmä o odľahlé a geograficky náročné lokality, ktorých pokrytie je pre operátorov ekonomicky nezaujímavé, upozornila Remišová, podľa ktorej sa investičná medzera odhaduje na 960 miliónov €. Náklady budú hradené najmä zo súkromných zdrojov tam, kde to bude potrebné, aj z verejných zdrojov a Európskych investičných a štrukturálnych fondov.

Ďalšie články:

V článku boli použité materiály TASR.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom