Pripojenie k ultrarýchlemu širokopásmovému internetu majú mať do roku 2030 všetky slovenské domácnosti. Takzvaný národný broadbandový plán v stredu na rokovaní vlády predložila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, informovala TASR.

Slovensko má nový plán širokopásmového pripojenia, ktorý je cielený hlavne na podporu výstavby pasívnej infraštruktúry s plne optickým riešením prístupových sietí až do budov. Na jeho vytvorení spolupracovalo Ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR s expertmi Žilinskej univerzity v Žiline a s odbornou verejnosťou, pričom mu predchádzalo aj mapovanie a verejná konzultácia.

„Život v čase koronakrízy nám ukázal, aká dôležitá je v dnešnej dobe prepojenosť a možnosť prístupu k internetu. Pracujeme z domu, deti majú dištančnú školskú dochádzku, nakupujeme v e-shopoch a cez aplikácie vedieme online mítingy alebo komunikujeme s rodinou a priateľmi. Koronakríza určite urýchli digitálnu transformáciu Slovenska a my na to musíme byť pripravení,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová.

Zobraziť celú galériu (1)
Podpredsedníèka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová / Zdroj: TASR - Martin Baumann

Podľa plánov slovenských operátorov bude mať do roku 2022 prístup k ultrarýchlemu pripojeniu 59 % slovenských domácností, 39 % bude s nižším pripojením a 2 % budú bez pripojenia. V roku 2022 tak bude ešte stále 41 % domácností bez ultrarýchleho internetu.

„Bielych adries“ bez takéhoto pripojenia bude až 867 050. Ide najmä o odľahlé a geograficky náročné lokality, ktorých pokrytie je pre operátorov ekonomicky nezaujímavé, upozornila Remišová, podľa ktorej sa investičná medzera odhaduje na 960 miliónov €.

Náklady budú hradené najmä zo súkromných zdrojov tam, kde to bude potrebné, aj z verejných zdrojov a Európskych investičných a štrukturálnych fondov. Riešení, ako docieliť pripojenie všetkých bielych adries je viacero. Navrhovanou formou, ktorá sa osvedčila v iných štátoch EÚ, je podpora operátorov, aby vybudovali vhodnú digitálnu infraštruktúru tam, kde to pre nich doteraz zaujímavé nebolo.

V zrýchľovaní budovania optickej siete sú postupom času aktívnejší aj samotní operátori, pričom skvelými výsledkami sa pred časom chválil Telekom, ktorý pokryl optickou sieťou doteraz najväčší počet domácností za jeden rok. Spolu s Orange tiež začali vzájomne optickú sieť zdieľať, čo prináša zníženie nákladov pre oboch hráčov a urýchlenie budovania pokrytia.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom