Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovensko vyslalo 7. decembra do vzduchu stratosférický balón a to vďaka študentom a zamestnancom Žilinskej univerzity v Žiline, píše UNIZA. Balón vypustili pri príležitosti 70. výročia založenia univerzity a zároveň šlo aj o plnohodnotný výskum, ktorý narazil na nezvyčajné hodnoty vo veľkej výške.

Pristál na Ukrajine

Balóny sa stávajú čoraz častejšími pomocníkmi pri výskume nielen zemskej atmosféry v rôznych vrstvách, ale dokonca vesmíru. Niektoré z nich sú totiž schopné dostať sa do výšky niekoľkých desiatok km a eliminovať tak množstvo atmosférického rušenia, ktoré má vplyv na pozorovanie priamo z povrchu Zeme. Ich častejšie používanie umožňuje pokrok v technológiách, ktoré sú čoraz ľahšie.

Stratosférický balón niesol krabičku so symbolickým modelom UNIZAnauta, elektronikou, kamerou a anténou. Let trval viac ako 5 hodín a kvôli pomerne silnému prúdeniu vzduchu zariadenie pristálo na území Ukrajiny. Meralo pritom svoju polohu pomocou GPS, atmosférický tlak, na palube sa nachádzali dokonca aj akcelerometre a teplotné meradlá, ktoré priniesli prekvapenie.

Kristína Schmiesterová/UNIZA

Vo výške 15 km totiž namerali nezvyčajne vysokú teplotu a to -25 °C, pričom sú ďalšie zaujímavé dáta uložené na SD karte. Tie však bude možné bližšie preskúmať až po vyzdvihnutí zariadenia z územia Ukrajiny.

Šikovné technické riešenia

Krabička s technikou bola vyrobená pomocou 3D tlače a nezvyčajné je aj riešenie komunikácie. Po hodine letu totiž sonda zistila svoju hladinu a ak neprekračuje hranicu 3 km, začne svoju polohu komunikovať prostredníctvom SMS. Vedecké výstupy majú byť publikované a to nielen z hľadiska nameraných dát, ale tiež jedinečného spracovania.

Turistické balóny

Budúcnosť v balónoch vidí aj súkromná spoločnosť Space Perspective, ktorá chce predávať vyhliadkové lety do výšky 34 km na špeciálnych balónoch s veľkým a pohodlným interiérom. Takéto lety majú, na rozdiel od rôznych rakiet, trvať niekoľko hodín a poskytnúť tak oveľa dlhší zážitok.

„Hlavnou formou komunikácie je rádiové vysielanie, no jeho kvalita je závislá na priamej viditeľnosti medzi sondou a pozemnou stanicou. Preto je sonda vybavená sekundárnou mobilnou komunikáciou. Takto chceme zabezpečiť stabilitu vysielania aj v prípade pádu do lesa alebo do úzkej kotliny,“ vysvetľuje Peter Sýkora z FEIT UNIZA a dodáva, že plánujú aj ďalšie testy s cieľom vývoja rakety.

Študenti a zamestnanci univerzity totiž pracujú aj na vývoji letového počítača pre zabezpečenie navigácie rakety či kryochladiča pre skvapalňovanie plynov, ktorý je potrebný pre vývoj raketového motora.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú