Pandémia nového koronavírusu ovplyvňuje aj svet domén či webových stránok. Nie je teda žiadnym prekvapením, že v súvislosti s ochorením COVID-19 vzniklo obrovské množstvo nových webových stránok, informuje správca domény .sk, spoločnosť SK-NIC.

Od začiatku marca pribúdali hlavne domény, ktoré sa priamo alebo nepriamo venujú problematika ohľadne šíriaceho sa vírusu. S koncovkou .sk ich je už viac ako 500 a obsahujú slová ako corona, virus, korona, covid, rusko či dezinfekcia.

Tieto domény používajú hlavne stránky, ktoré sa venujú informáciám, prípadne sa snažia v týchto ťažkých časoch pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Okrem toho však vznikalo množstvo eshopov, ktoré sa snažia rýchlo zareagovať na obrovský dopyt rúšok, antibakteriálnych gélov alebo iného nedostatkového tovaru.

Spoločnosť tiež uviedla, že eviduje pár domén, ktorých majitelia sa vyhrali so slovíčkami. V tomto prípade ide napríklad o doménu mackorusko.sk. Domény, ktoré sa snažia pomôcť s informovanosťou, používajú najčastejšie slová ako anticovid, antikoronavirus, ako sa nenakaziť, čistenie, prevencia, virtuálne učenie či školské testy.

Domény, ktoré sa venujú hlavne tej biznisovej stránke, používajú slová ako bavlnené rúško, čistenie, respirátory, ochrana tváre, corona test, donáška jedla, testy, pomoc rodičom, rozvoz tovarov a nákupov, nosenie rúška, výroba rúšok a podobne. Medzi úsmevné patrí taktiež hladamruska, nechodvon, paradneruska, vkarantene, zlybacil či nositruskoniejehanba.sk.

Spoločnosť SK-NIC dopĺňa, že podobnú situáciu evidujú v podstate všetci európski registrátori. V rámci Európy je už evidovaných viac ako 15 000 domén, ktoré sa venujú témam ohľadne koronavírusu. Ďalšie pribúdajú, pričom tento rast bude ešte nejaký čas trvať.

Okrem toho je stále veľa ľudí, ktorí potrebujú pomoc s donáškou jedla či potravín. Pre lepší prehľad sme pre teba dokonca pripravili aj samostatný článok o e-shopoch, ktoré v týchto časoch rozvážajú potraviny priamo k dverám.

Vznik informačných webov súvisiacich s koronavírusom má však aj svoju temnú stránku. Okrem webov, ktoré sa snažia naozaj pomôcť, vznikajú aj tie, ktorých hlavným cieľom je šíriť konšpiračné a poplašné správy. Je preto veľmi dôležité pozorne sledovať viacero webov a pravdivosť ich obsahu si aj poriadne preveriť.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP