Platby mobilom budú už čoskoro dostupné aj pre majiteľov iPhonov. Po mesiacoch príprav si budú môcť prví zákazníci slovenských bánk vyskúšať platby už v stredu 26. júna. Pozreli sme sa na to, ktoré banky spúšťajú alebo plánujú spustiť túto službu, ktoré zariadenia budú  Apple Pay podporovať a ako vôbec táto služba funguje.

Ako sme ťa informovali už v našom článku, úplne prvou bankou, ktorá ohlásila zavedenie Apple Pay na Slovensku, sa stala Slovenská sporiteľňa, za ktorou nasledovala online banka N26. V takzvanej prvej vlne okrem Slovenskej sporiteľne službu spustí aj Tatra banka, mBank (ktorá to pre našu redakciu nepriamo potvrdila) a J&T Banka. O týždeň neskôr sa k nim pripojí aj Poštová banka s 365.bank, uviedol v článku na základe svojich zistení portál živé.sk, ktorý sa odvolával na informácie z prostredia bánk.

„Technicky sme pripravení, pretože používame rovnaké riešenie ako naša poľská materská banka, kde je Apple Pay veľmi úspešný. Spustenie Apple Pay netrpezlivo očakávame,“ uviedol pre Fontech Martin Dobiš v mene agenúry, ktorá zastupuje mBank.

Niektoré banky ešte o spustení uvažujú, prípadne službu spustia koncom roka

Raiffeisen banka a Fio banka by mali službu spustiť v 3. štvrťroku v Českej republike. Môžeme teda  predpokladať, že približne rovnakom čase by sa mohli dočkať aj slovenskí zákazníci týchto bánk. Naopak česká ČSOB by mala službu spustiť až koncom roka, pričom zatiaľ nie je jasné, či sa v tom istom období spustí aj pre slovenský trh.

Službu má priniesť podľa zistení Živé.sk aj VÚB banka či OTP banka, no zatiaľ nie je známe, kedy sa tak stane. Môžeme predpokladať, že sa určite budú snažiť priniesť službu čo najskôr, aby príliš nezaostávali za svojou konkurenciou.

Ako platby vlastne fungujú?

Platby cez Apple Pay fungujú v podstate identicky ako pri konkurenčnej službe Google Pay. Prvý krok je, že si musíš do svojho zariadenia a účtu nahrať a priradiť svoju platobnú kartu, ktorá službu podporuje. Môžeš si nahrať aj viacero kariet, ktoré službu podporujú a následne v aplikácii Wallet potom budeš môcť meniť, ktorá karta sa stane na platenie tou primárnou.

Platiť budeš môcť na všetkých miestach, ktorú budú mať dostupný terminál s bezkontaktnou technológiou. Limit takejto bezkontaktnej platby je väčšinou do 20 €. Platby nad 20 € musia byť väčšinou potvrdené PIN kódom. Apple Pay podporujú všetky zariadenia Apple, ktoré disponujú technológiou NFC (Near Field Communication).

Ako je to s bezpečnosťou?

Bezpečnosť má na starosti okrem iného aj takzvaná tokenizácia. Citlivé údaje o kreditnej karte sa nahradia za jedinečný kód. V prípade, že by sa niekto chcel akýmkoľvek spôsobom dostať k týmto údajom, obdrží len nepoužiteľný token. Celý proces sa odohráva v pozadí a používateľ ho nevidí.  V súčasnosti bude možné platiť iPhonom od verzie 6 alebo aj hodinkami Apple Watch.

Majitelia iPhonov sú už určite nedočkaví a tiež chcú platiť bez vyťahovania svojej karty z peňaženky. Dobrou správou je, že nás od uvedenia tejto služby delí len pár dní. V našich článkoch ťa budeme informovať o všetkom dôležitom v súvislosti s Apple Pay na Slovensku aj naďalej.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom