Spoločnosť Tachyum oznámila, že dosiahla výrazne lepšie výsledky pri špecifikáciách čipu, než pôvodne očakávala po úspešnej zmene nástrojov pre fyzický dizajn (PD, Physical Design). Vďaka novým nástrojom EDA, ktoré využívala vo fáze fyzického návrhu univerzálneho procesora Prodigy, zvýšila počet jadier čipu na 192.

Univerzálny procesor dostal poriadne vylepšenie

Po kódovaní dizajnu RTL (Register Transfer Level, logika čipu) začala spoločnosť pracovať na dokončení fyzického dizajnu čipu Prodigy (skutočnom rozmiestnení tranzistorov a vodičov). Potom, čo tím pre dizajn Prodigy musel nahradiť IP (Intellectual Property) komponenty, musel tiež nahradiť aj nástroje pre RTL simuláciu a fyzický dizajn.

Vyzbrojená novou súpravou nástrojov EDA bola spoločnosť Tachyum schopná optimalizovať nastavenia a možnosti, ktoré zvýšili počet jadier o 50 % a počet SERDES zo 64 na 96 na každom čipe. Veľkosť dlaždice (die size)  sa zväčšila len minimálne z 500 mm2 na 600 mm2, aby sa prispôsobila lepším fyzickým možnostiam.

Tachyum

Aj keď je zrejmé, že firma Tachyum by mohla pridať viac svojich veľmi efektívnych jadier a stále by sa zmestila do 858 mm2 tzv. reticle limitu (maximálnej veľkosti plochy, ktorú možno osvitovať cez masku), tieto jadrá by mali obmedzenú šírku pásma pamäte aj pri 16-tich DDR5 pamäťových radičoch s prenosovou rýchlosťou vyššou ako 7200MT/s (megatransferov za sekundu). Jadrá Tachyum majú oveľa vyšší výkon ako akékoľvek iné procesorové jadrá.

Vo fáze fyzického dizajnu došlo aj k ďalším zlepšeniam:

  • zvýšeniu vyrovnávacej pamäte čipu L2/L3 zo 128 MB na 192 MB
  • k pamäti DDR5 6400 pribudla podpora aj pre DDR5 7200
  • vyššej rýchlosti s 1 DIMM (pamäťový modul Dual In-line Memory Module) na kanál
  • väčšie puzdro pojme ďalších 32 sériových liniek a až 32 modulov DIMM pripojených k jednému čipu Prodigy

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Sú tlaky, aby bol 10-krát slabší. Slovensko chcelo najvýkonnejší superpočítač sveta v AI, ohrozuje ho politikárčenie

Bezkonkurenčný čip

Tachyum Prodigy integruje 128 vysokovýkonných na mieru navrhnutých 64-bitových výpočtových jadier, čo mu umožňuje dosahovať až štvornásobný výkon v porovnaní s najvýkonnejšími x86 procesormi pre cloudové záťaže, a v porovnaní s najvýkonnejším GPU až trojnásobný výkon pre HPC a šesťnásobný výkon pre AI aplikácie.

FonTech

Prodigy tak poskytuje bezprecedentný výkon dátových centier a zároveň nižšiu spotrebu elektriny. To sa pozitívne premietne do hospodárnosti dátového centra, keďže sa výrazne znížia kapitálové (CAPEX) aj prevádzkové (OPEX) náklady. Vďaka využiteľnosti pre vysokovýkonné aj podnikové (Line of Business, LOB) aplikácie, sa servery s procesormi Prodigy môžu hladko a dynamicky prepínať medzi záťažami bez potreby drahého špecifického hardvéru pre AI a dramaticky zvyšujú využiteľnosť serverov.

Patentovaná architektúra univerzálneho procesora Prodigy umožňuje plynulé a dynamické prepínanie z bežných úloh CPU na záťaže AI/ML (umelej inteligencie a strojového učenia), takže poskytuje vysoký výkon pri tréningu aj inferencii AI/ML. Umelá inteligencia a strojové učenie sú čoraz dôležitejšie v bankovom sektore a používajú sa na identifikáciu podvodov a kybernetických útokov skôr, ako môže dôjsť k vážnym finančným škodám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú