Aktualizované 17. januára 2023

Začiatkom augusta 2022 vyplávali na povrch informácie o tom ako slovensko-americký startup Tachyum žaluje popredného dodávateľa čipov a systémových komponentov Cadence Design Systems.

Podľa dostupných informácií mala spoločnosť Cadence poskytnúť pre Tachyum konštrukčné bloky tohto univerzálneho čipu. Nejde pritom o nič nezvyčajné. Startupy často namiesto návrhu celého čipu, ktorý by ich stál mnoho úsilia a peňazí, využijú služby tretích strán. Tie im jednoducho dodajú potrebné bloky, respektíve hardvérové komponenty, na ktoré sa vzťahuje aj intellectual property, alebo duševné vlastníctvo (viac o žalobe a oneskoreniu výroby nájdeš nižšie v tomto článku).

Spoločnosť Tachyum však dnes oznámila, že dosiahla mimosúdne urovnanie so spoločnosťou Cadence Design Systems v súdnom spore, ktorý spoločnosť Tachyum iniciovala 8. júna 2022 podaním žaloby na Najvyššom súde okresu Santa Clara v americkom štáte Kalifornia.

Keďže všetky sporné záležitosti boli vyriešené, vec sa tým pádom z oboch strán považuje za ukončenú. Navyše, obe strany sa dohodli, že podrobnosti o urovnaní sporu nebudú zverejňovať.

Hoci podrobnosti nie sú, a zrejme ani nebudú nikdy zverejnené, je isté, že Tachyum ďalej pokračuje v práci na príprave univerzálneho procesora Prodigy do výroby. Ako sme ťa informovali v samostatnom článku firma len nedávno dosiahla významný technický míľnik, keď spustila benchmark LINPACK s použitím Prodigy FPU (Floating-Point Unit), jednotky, ktorá slúži na vykonávanie číselných operácií s pohyblivou rádovou čiarkou, na doskách emulačného systému programovateľných hradlových polí (FPGA).

Nasledujúcim míľnikom bude spustenie vektorových operácií vrátane operácií s maskami a operácií s nezarovnanými vektormi. Vektorizácia v kompilátore je v štádiu produkcie, vektorizačné kompilátory a vektorizované knižnice
budú plne k dispozícii pred dodávkami čipov v tomto roku.

Aktualizované 17. augusta 2022

Slovensko-americký startup Tachyum informoval, že sa zapojí do tendra amerického Ministerstva energetiky, ktoré chce superpočítače pre svoje laboratóriá zapojené do výskumu vedy a národnej bezpečnosti.

Tachyum ministerstvu ponúklo stavbu 20-exaflopového počítača založeného na svojom revolučnom univerzálnom procesore Prodigy, pričom vraj spĺňa základnú požiadavku – byť asi päť- až desaťkrát rýchlejší, ako dnes dostupné stroje schopné výpočtov aj pre modelovanie a umelú inteligenciu.

Zásadnou požiadavkou je tiež práca v rámci 20- až 60-megawattového okna, pričom Tachyum sa pravidelne chváli hlavne nízkou spotrebou, ktorá je len zlomkom oproti konkurentom. Takýto superpočítač však Ministerstvo energetiky plánuje zapnúť až v roku 2025.

Odvážne plány zo Slovenska

Prvá generácia procesora Prodigy má mať až 4x vyšší výkon ako najrýchlejší Intel Xeon, prípadne 3x vyšší výkon ako Nvidia H100 on HPC, pričom v prípade trénovania AI je to až 6x viac, prípadne 10x viac pri rovnakej spotrebe.

„Revolučný dizajn Tachyum môže Spojeným štátom a Ministerstvu energetiky doručiť strategickú výhodu. Ministerstvo by sa malo zaujímať najmä o znižovanie uhlíkovej stopy, z dôvodu národnej bezpečnosti aj starostlivosti o životné prostredie,“ uviedol Radoslav Danilák, spoluzakladateľ a CEO Tachyum.

Pôvodný článok 

Len nedávno sme informovali, ako slovensko-americký startup Tachyum oznámil, že aplikácie na prvom univerzálnom čipe Prodigy už bežia v interaktívnom móde Linux so systémom symetrického multiprocesingu (SMP) a jednotkou s pohyblivou rádovou čiarkou. Zdalo sa tak, že spoločnosť sa nezadržateľne blíži k oficiálnemu predstaveniu produktu a naplneniu zámerov, ktoré by dokázali „spúšťať“ procesy umelej inteligencie s kapacitou ľudského mozgu.

Tachyum

Hoci na papieri vyzerá všetko na výbornú, čip zatiaľ do výroby nešiel. Zdá sa však, že konečne vieme prečo. Portál The Register totiž informuje, že startup Tachyum žaluje popredného dodávateľa čipov a systémových komponentov Cadence Design Systems.

Podľa dostupných informácií mala spoločnosť Cadence poskytnúť pre Tachyum konštrukčné bloky tohto univerzálneho čipu. Nejde pritom o nič nezvyčajné. Startupy často namiesto návrhu celého čipu, ktorý by ich stál mnoho úsilia a peňazí, využijú služby tretích strán. Tie im jednoducho dodajú potrebné bloky, respektíve hardvérové komponenty, na ktoré sa vzťahuje aj IP (Intellectual Property – duševné vlastníctvo).

Preto napríklad Tachyum v minulosti uvádzalo, že čip Prodigy zahŕňa progresívne jadro procesora CPU, výkonné softvérové prostredie a IP hardvérové komponenty.

Išlo o sabotáž

Tachyum uzavrelo zmluvu s Cadence o dodaní IP (myslia sa tým konkrétne bližšie nešpecifikované bloky čipu) ešte v roku 2019. Startup od svojho partnera požadoval iba bloky, „ktoré sú štandardnou technológiu“.

To znamená, že Tachyum od Cadence nepožadovala žiadne nové IP, ale naopak, štandardné bloky, ktoré mali procesoru Prodigy poskytnúť potrebnú technológiu na rýchle uvedenie na trh. Tým by si startup zabezpečil prvenstvo na poli univerzálnych procesorov.

Nielenže Cadence tieto bloky nedodala, výrobu procesora Prodigy sa snažila sabotovať. Aspoň to tvrdí Tachyum vo svojej žalobe. Startup vychádza zo skutočnosti, že tak etablovaný líder ako Cadence zlyhal hneď na niekoľkých frontoch navyše s IP, ktoré spoločnosť v minulosti už implementovala.

Nebude to náhoda

Tu však celý problém ani zďaleka nekončí. Ďalšie zistenia odhalili, že Lip-Bu Tan, vtedajší generálny riaditeľ Cadence, bol členom predstavenstva dvoch konkurenčných firiem (SambaNova a Nuvia), ale taktiež bol zapojený v dvoch investičných fondoch – Walden International a Walden Catalyst. Tie investujú do konkurenčných startupov zaoberajúcich sa vývojom čipov.

Navyše, Young Sohn, člen predstavenstva Cadence, je taktiež riaditeľom jedného z týchto investičných fondov. Išlo teda o jasný konflikt záujmov.

Tachyum

zverejnenej žalobe sa tiež uvádza, že Tachyum pôvodne zvažovala niekoľko potenciálnych dodávateľov, vrátane najväčších konkurentov Cadence  – Synopsys, Rambus a AlphaWave. Napokon však Cadence mala Tachyum presvedčiť na základe nepravdivých vyhlásení o bezproblémovom dodaní a splnení všetkých požiadaviek.

V dôsledku toho Tachyum údajne stratilo celé dva roky a neschopnosť spoločnosti Cadence „zastavila vývoj a komercializáciu procesora Prodigy.“  To samozrejme spôsobilo startupu nemalé straty.

Tachyum vyčíslilo svoje škody na 206 miliónov dolárov, v ktorých ešte nie je započítaná čiastka 27 miliónov dolárov, ktorú firma vynaložila na zaobstaranie nových dodávateľov IP. Tými by podľa tlačovej správy zverejnenej ešte v máji tohto roka, mali byť Alphawave a Rambus.

V tlačovej správe totiž spoločnosť oznámila „nových IP dodávateľov, ktorí jej poskytli dôležité komponenty potrebné pre uvedenie univerzálneho procesora Prodigy na komerčné trhy v roku 2022“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú