Slovensko-americký startup Tachyum, ktorý pracuje na výrobe revolučného procesora dnes, zverejnil podrobnosti o využití prvého univerzálneho procesora Prodigy pre pokročilé vojenské a obranné letecké aplikácie v novej bielej knihe (Air Dominance Powered by Prodigy).

Umelá inteligencia je nutnosť

Dnes už snáď nikto, obzvlášť po senzácii s ChatGPT, nepochybuje, že umelá inteligencia sa udomácňuje v každom odvetví. Výnimkou nie je ani letecký priemysel, kde sa AI stáva súčasťou vojenských lietadiel.

Flotily stíhačiek novej generácie na celom svete budú vyžadovať obrovský výpočtový výkon na spájanie dát zo senzorov do použiteľných informácií. Pre efektivitu boja vzduch-vzduch a zem-vzduch je tak kľúčová prvotriedna výpočtová kapacita vďaka najmodernejším procesorom, ktoré umožňujú rýchlo sa vyvíjajúce konvenčné a AI algoritmy.

Z tohto dôvodu Tachyum zverejnil bielu knihu, v ktorej sú predstavené prednosti univerzálneho čipu Prodigy pre palubné počítače a algoritmy, ktoré na nich bežia, a ich cenovú výhodu v náročných ekonomických podmienkach.

freepik (Úprava redakcie)

Ako univerzálny procesor, Prodigy na jednej platforme umožňuje vysokorýchlostnú kontrolu letu a zber dát zo senzorov riadených AI a rozhodovanie na základe informácií z priestoru bojovej činnosti, ktoré sú optimálne prezentované pilotovi.

“Zatiaľ čo ministerstvo obrany USA financuje nové draky lietadiel (airframes), zavádzanie palubnej avioniky s pokročilými výpočtovými schopnosťami je podstatne lacnejšie a predstavuje dôležitejšiu okamžitú výhodu pre vykonanie misie,” uvádza Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. “Táto biela kniha je výzvou pre výrobcov obranných a leteckých platforiem na celom svete, vrátane EÚ, ako poskytnúť cenovo efektívne, vysokoúčinné vylepšenia senzorov a palubných počítačov.”

Prodigy výrazne zvýši operačný výkon európskych stíhačiek

Agentúra pre pokročilé výskumné projekty v oblasti obrany (DARPA) v súčasnosti spúšťa program Air Combat Evolution (ACE), jeden z viac ako 600 projektov ministerstva obrany USA zameraných na začlenenie AI do bojových systémov vrátane budúcich autonómnych/ bezpilotných stíhačiek.

Jaroslav Novák/TASR

DARPA očakáva, že vysvetliteľná AI, v ktorej je použitie AI pri rozhodovaní preukázateľné, deterministické a dá sa rekonštruovať, bude nevyhnutná pre budúce projekty národnej bezpečnosti.

Prodigy procesory podľa spoločnosti Tachyum ponúkajú obzvlášť vysoký výkon pri algoritmoch vysvetliteľnej AI, ktoré sú náročnejšie na CPU ako iné AI/ ML algoritmy, a nie sú vhodné pre existujúce AI systémy.

V čase, kedy Airbus, Dassault a ďalší kľúčoví partneri dospeli k dohode o programe európskych stíhačiek novej generácie, procesor Prodigy od spoločnosti Tachyum má optimálne predpoklady byť pridanou hodnotou k tomuto strategickému plánu.

Vďaka výpočtovým schopnostiam tohto čipu, vrátane najlepšieho AI výkonu (tréningu a inferencie) na svete, Prodigy výrazne zvýši operačný výkon európskych stíhačiek. Spoločnosť Tachyum využije svoju prítomnosť a reputáciu v Európe, aby zabezpečila, že EÚ si v čase zvyšujúceho sa geopolitického napätia udrží rozhodujúcu výhodu vzdušnej dominancie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú