Technológie sa vyvíjajú veľmi rýchlo a svoje miesto si našli už v mnohých oblastiach, kde pomáhajú zrýchľovať alebo zlepšovať rôzne procesy. Svoje o tom vie aj bankovníctvo, ktoré sa s technológiami „kamaráti“ už dlhšie. Na Slovensku je medzi bankami jednoznačne najväčším inovačným lídrom Tatra banka, no postupne sa pridávajú aj ďalšie banky, ktoré prinášajú klientom rôzne vychytávky.

Banky sa snažia pre klientov vylepšovať hlavne svoje produkty, no neoddeliteľnou súčasťou bankovníctva sú aj činnosti ako výber hotovosti z bankomatu, vklad hotovosti na účet a mnohé ďalšie.

Lídrom jednoznačne Tatra banka

Nie je žiadnym tajomstvom, že banky investujú veľké peniaze do digitalizácie a do zavedenia nových technológií, ktoré majú za úlohu zjednodušiť prácu zamestnancom, ale aj priniesť väčší komfort klientom. Ako už bolo vyššie spomenuté, jednoznačným lídrom v oblasti technológií je Tatra banka, ktorej celkom úspešne sekunduje napríklad slovenská banka 365.bank.

Tatra banka sa po novom môže podľa Global Finance pochváliť titulom najinovačnejšej digitálnej banky na svete za rok 2019. Aplikácia Tatra banky patrí medzi tie najlepšie a veľkou výhodou je, že si klient môže cez ňu založiť digitálny účet, digitálny úver, či digitálnu kreditnú kartu. Nemusíš vôbec navštíviť pobočku a deje sa to vďaka hlasovej a tvárovej biometrii, ktorú Tatra banka priniesla vôbec ako prvá.

Tatra banka svojim klientom ponúka aj platby mobilom, či hodinkami prostredníctvom aplikácií Apple Pay alebo MobilePay. Medzi ďalšie prvenstvá môžeme zaradiť aj výber z bankomatu mobilom. Vďaka tejto inovácii si môžeš vybrať hotovosť rýchlo a samozrejme bezpečne.

Okrem toho si na vybraných pobočkách mohol byť svedkom činnosti prvého humanoidného robota s názvom Pepper, ktorý pomáhal navigovať klientov alebo najnovšie sa môžeš stretnúť s prvým virtuálnym bankárom – chatbotom Adamom.

Slovenská sporiteľňa prináša svojim klientom možnosť získania takzvanej modernej pôžičky, ktorú si vieš vybaviť online prostredníctvom aplikácie George. Banka na svojej stránke informuje, že vybavenie pôžičky zaberie menej ako 10 minút. Samozrejmosťou sú aj platby mobilom cez Google Pay či Apple Pay. Poteší aj prítomnosť služieb pre smart hodinky Fitbit Pay a Garmin Pay.

Slovenská sporiteľňa sa sústreďuje predovšetkým na svoju aplikáciu George, s ktorou dokáže klient vyriešiť mnoho operácií, no podobné inovačné riešenia, ako napríklad v Tatra banke, zatiaľ dostupné nie sú.

Prima banka poskytuje svojim zákazníkom možnosť platiť mobilom prostredníctvom Google Pay a Apple Pay. Ďalej majú klienti možnosť využívať aplikáciu Peňaženka odkiaľ majú prístup k účtom, či realizácii platieb cez Internet banking. Cez aplikáciu je taktiež možné skenovanie čiarových kódov poštových poukážok vrátane SIPO a QR kódov.

Mbank podporuje platbu hodinkami

Mbank sa spolieha predovšetkým na založenie účtu online bez toho, aby si musel navštíviť pobočku, no k dispozícii má aj bankovú aplikáciu, ktorá je dnes už úplne bežná. Výhodou Mbank sú však platobné metódy, nakoľko okrem Google Pay a Apple Pay, umožňuje svojim klientom platiť aj prostredníctvom služieb Fitbit Pay a Garmin Pay, ktoré sú určené pre smart hodinky.

Vieme, že Raiffeisen bank patrí spolu s Tatra bankou pod jednu skupinu, no ak si myslíš, že aj majú spoločné aj technologické vychytávky, tak si na veľkom omyle. V skutočnosti je Tatra banka zameraná predovšetkým na tých najnáročnejších klientov, ktorých veľkou súčasťou sú aj biznis klienti. Raiffeisen je skôr bežná rodinná banka, ktorá okrem Internet bankingu ponúka svojim klientom aj mobilnú aplikáciu.

ČSOB ponúka klientom mobilnú aplikáciu, ktorá taktiež patrí medzi najlepšie na trhu. Okrem toho však majú klienti možnosť zriadiť si online viacero produktov ako je napríklad účet, cestovné poistenie, povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, úrazové poistenie, či poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Týmto chce banka svojim klientom hlavne ušetriť drahocenný čas.

Pre ČSOB je veľmi dôležitá digitalizácia na ktorú sa už dlhšie pripravuje. Známa je napríklad tým, že na pobočke ti pracovníci vysvetľujú produkty na tabletoch, čo je určite efektívne. Je dosť pravdepodobné, že sa aj v ČSOB časom dočkáme ďalších podobných noviniek, aké má jej konkurencia.

OTP banka bez zásadných inovácií

V prípade OTP banky sa už roky hovorí o jej predaji. K tomu však zatiaľ neprišlo, no je dosť možné, že by jej to pomohlo. Aspoň z hľadiska zavedenia nových technológií. OTP banka je považovaná skôr za konzervatívnejšiu banku, a preto okrem možnosti platby prostredníctvom Google Pay a mobilnej aplikácie tu nič viac z technologického hľadiska nenájdeme.

Aj UniCredit Bank patrí medzi banky s veľmi kvalitnou mobilnou aplikáciou. Okrem toho však ponúka len možnosť platieb prostredníctvom Google Pay a Apple Pay. Žiadne technologické vychytávky zatiaľ UniCredit Bank svojim klientom neponúka.

Zaujímavosťou je, že banka sa spojila so spoločnosťou Payment4U a Mastercard, vďaka ktorým ako prvá banka prinesie charitatívne kiosky, pomocou ktorých budú môcť ľudia zaplatiť príspevok rôznym organizáciám pomocou bezkontaktnej platobnej karty.

Poštová banka bola ešte pred niekoľkými rokmi považovaná za jednu z najkonzervatívnejších bánk na Slovensku. S príchodom nového vedenia sa však Poštová banka pretransformovala na rodinnú banku, ktorej nie sú cudzie ani technológie. Poštová banka bola jednou z posledných bánk, ktoré nemali svoju vlastnú mobilnú aplikáciu. V súčasnosti je mobilná aplikácia samozrejmosťou a okrem toho majú klienti možnosť využívať platby prostredníctvom služieb Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay alebo Fitbit Pay. Okrem toho si dokáže online vybaviť viacero produktov. Okrem účtu si však môžeš vybaviť hlavne rôzne druhy poistenia.

Zaujímavé riešenia od 365 banky

365 Bank je prvá slovenská online banka, ktorá je odštepným závodom Poštovej banky. 365-ka má zaujímavú mobilnú aplikáciu a nakoľko nemá pobočky, všetky produkty či požiadavky vyriešiš online.

Spomenúť musíme zaujímavý vertikálny dizajn platobnej karty, či takzvaný PIE kód, vďaka ktorému si vieš aplikáciu zabezpečiť pomocou rôznych smajlíkov. 365 Banka tiež podporuje platby prostredníctvom služieb Google Pay, Apple Pay, Fitbit Pay alebo Garmin Pay.

VÚB Banka patrí medzi najväčšie na Slovensku. Jej prioritou je odstrániť čo najviac papierov a takmer všetko riešiť elektronicky. Vo VÚB si vieš vybaviť viacero produktov online bez toho, aby si musel navštíviť pobočku. Takto si vieš napríklad vytvoriť účet, požiadať o pôžičku, no získať vieš aj viacero druhov poistení.

Medzi zaujímavé a komfortné riešenia patria aj takzvané vkladomaty, ktoré už niektoré banky podporujú. Ide o bankomat, ktorý umožňuje klientovi aj vklad hotovosti na účet. Táto služba je bez poplatku, čo je určite lepším riešením ako spoplatnený vklad na pobočke. Vkladomaty sa osvedčili a túto možnosť v súčasnosti poskytuje Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, ČSOB alebo OTP Banka. Ďalšie banky vkladomaty taktiež plánujú.

Tatra banka s výrazným náskokom

Nakoniec môžeme len dodať, že výrazný odstup oproti zvyšným bankám má hlavne Tatra banka, ktorá už dlhodobo patrí medzi lídrov v oblasti technológií. Tatra banka má výrazný náskok, ktorý bude pravdepodobne nemožné dostihnúť, no v každom prípade je vidno snahu aj ostatných bánk.

Zvyšné banky majú väčšinou spoločné to, že začínajú poskytovať svojim klientom možnosť založiť si určitý produkt online, či snahu o digitalizáciu a obmedzovanie papierov. Každá banka disponuje svojou vlastnou mobilnou aplikáciou a nepatrné rozdiely možno badať len v oblasti platieb mobilom.

Služba Google Pay je samozrejmosťou, no nie každá banka podporuje Apple Pay, či služby na platbu hodinkami Fitbit Pay a Garmin Pay. Pre niekoho môže ísť o maličkosti, no pre iných sú to veľmi dôležité aspekty, ktoré môžu zavážiť pri výbere banky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom