Kým v stredu, 5. júla, sa mnoho zamestnancov tešilo z voľna v práci, v kamenných predajniach Alzy bola situácia úplne iná. V tento deň bol totiž Sviatok svätého Cyrila a Metoda, čo podľa zákona znamená, že všetky predajne mali byť zatvorené.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Slovenská Alza napriek tomu svoje predajne nechala otvorené, za čo ju vyšetruje inšpektorát práce. Podľa zákona zamestnávatelia nemôžu počas štátnych sviatkov nariadiť zamestnancom ani s nimi dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce. Alza sa ale obhajuje tým, že predajne nechala otvorené len na účely vyzdvihnutia tovaru, riešenia reklamácií a na prezentáciu výrobkov zmluvných partnerov. Podľa marketingového riaditeľa českej Alzy tento zákaz znemožňuje vrátenie tovaru do 14 kalendárnych dní, reklamáciu produktov a odovzdanie nefunkčných zariadení na recykláciu. Čo ale v týchto predajniach skutočne prebiehalo, vyšetruje už inšpektorát.

alza
zdroj fotografie: Alza

Ďalej si riaditeľ myslí, že zákon je nelogický a diskriminačný, keďže zamestnanci fyzicky i psychicky náročnejších profesií musia aj tak pracovať a vzťahuje sa iba na obchody. Alza navyše uviedla, že okrem výhod pre zákazníkov obmeňuje aj zamestnancov 50-percentným príplatkom k mzde.

Nenechaj si ujsť
Alza spustila online predaj elektromobilov Tesla. Priprav sa na poriadne premrštené ceny

Úplne rovnaký prípad sa niekoľkokrát odohral aj v Česku. Predajne mala otvorené 8. mája cez štátny sviatok a tiež 26. decembra. Za opakované porušenie zákona je v Česku pokuta 5 miliónov českých korún, čo je v prepočte takmer 200 tisíc eur. Približne stotisícovú pokutu teda môže dostať aj slovenská pobočka Alzy.

Dávaš Alze za pravdu alebo sa prikláňaš na stranu zákona? 

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
17%
Páči sa mi to
58%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
25%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.