Už viackrát sme ťa informovali o tom, že Slováci boli terčom podvodných telefonátov, pričom tento problém sa týkal zákazníkov takmer všetkých mobilných operátorov. Najnovšie tieto pokusy zachytil najmladší slovenský operátor 4ka, ktorý o tom informuje na svoje facebookovej stránke.

Podvodníci tentokrát zvolili sofistikovanejší spôsob ako v minulosti, pričom po novom sa po zodvihnutí spustí hláška v českom jazyku, ktorá ťa informuje o tom, že ťa kontaktuje rodina a čoskoro s ňou budeš prepojený.

Operátor tieto pokusy našťastie odhalil včas, pričom ich aj okamžite zablokoval, aby sa predišlo prípadným nechceným škodám. Ako je už známe, tak telefonáty pochádzajú väčšinou z afrických alebo ázijských krajín. Donedávna sa využíval spôsob prezváňania, kedy podvodníci čakali od svojej potenciálnej „obete“ spätný hovor.

❗POZOR NA PODVODNÉ TELEFONÁTY ZO ZAHRANIČIA❗V posledných dňoch ti možno zavolalo neznáme číslo z Afriky a počul si…

Gepostet von 4ka am Dienstag, 12. November 2019

Aktuálne sa čaká na zodvihnutie hovoru. Pokiaľ tak spravíš, ženský hlas ti oznámi, že o túto bezplatnú „službu“ požiadala tvoja rodina a budeš s ňou prepojený. Ty však neplatíš nič, nakoľko hovor je prichádzajúci. Celý trik je v tom, že hovor je následne prerušený. Dôverčiví ľudia zavolajú späť a vtedy nastáva problém, nakoľko hovor do exotických krajín môže byť spoplatnený v závislosti od operátora aj sumou 4 € za minútu. V takomto prípade môže prísť „obeť“ o slušnú sumu peňazí.

Operátor 4ka ďalej informuje, že telefonáty boli zablokované z krajín ako Gabon (+241), Nauru (+674), Zimbabwe (+263), Guyany (+592). 4ka upozorňuje všetkých zákazníkov, aby čísla so zahraničnou predvoľbou nedvíhali, pokiaľ z danej krajiny hovor neočakávajú. Taktiež sa v žiadnom prípade neodporúča kontaktovať neznáme zahraničné čísla späť. Vhodné je na túto skutočnosť upozorniť aj svojich rodinných príslušníkov, najmä dôchodcov a deti.

Takto znie spomínaná nahrávka:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom